Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD, yurt dışındaki e-postaların erişimine imkan veren yasayı onayladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump, yetkililer ile Microsoft arasındaki uzun süren tartışmaların ardından yurtdışındaki e-postaları görüntülemeyi sağlayan bir yasanın onaylandığını açıkladı.

Cuma günü Beyaz Saray tarafından imzalanan devasa bütçede yer alan kanun bu tür talepleri hızlandırmak için ABD Adalet Bakanlığı’na diğer ülkelerle bireysel özgürlüklere ve özel hayata saygı duyulduğu vurgusuyla anlaşma imzalama yetkisi veriyor. Yasa ayrıca uzun diplomatik prosedürleri de ortadan kaldırıyor.

Yargıtay tarafından şubat ayı sonlarında kabul edilen kanun, Microsoft ve ABD arasında 2013’ten bu yana tartışmalara neden oluyordu.

Tartışma, arama emri çıkarılarak Microsoft’tan bir uyuşturucu satıcısına ait olduğu iddia edilen e-posta hesabının içeriğini teslim etmesin istenmesiyle başladı.

Ulaşılmak hesaptaki mesajların İrlanda’da depolanması sorun teşkil etti. Microsoft, 40 ülkede yaklaşık 100 bilgi toplama merkezini yönetiyor.

Microsoft, Washington’ın e-posta içeriğini ABD dışındaki bir evi izleme amacıyla istediğini iddia ederek bu talebi reddetti.

Anlaşmazlık karşısında mahkeme CLOUD Act kanununu onayladı. Onaylanan yasa önümüzdeki haziran ayı sonunda yürürlüğe girecek.

Teknoloji alanında faaliyet gösteren bazı kesimler konuyla ilgili kanunu açık bir şekilde desteklerken, bazıları da insan hakları ve özel hayatın gizliliğini ihlal eden hükümetlere yönelik yeterli korumanın sağlanmadığı gerekçesiyle onaylamadı.