Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD’de ‘Afgan ordusuna milyonlarca dolarlık kamuflaj’ tartışması | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Senatosu’ndaki askeri işler komisyonu, Afgan askerlerine kamuflaj satın almak için Pentagon’a ödenen on milyonlarca doları ve Afganistan’daki bir üst düzey askerin Afgan askerle tokalaşması ile ilgili soruşturma başlattı. Ayrıca bu kamuflaj koyu renkli ve düşmanın askeri görmesini kolaylaştırıyor.

Fransa haber ajansı (AFP), ABD Savunma Bakanı James Mattis’in, bu konuyu araştırması için bir komisyon oluşturulmasını emretti. Ve halkın vergilerinin boşa kullanılmaması için çağrıda bulundu.

Pentagona bağlı Afganistan’ın yeniden inşası mali işler genel ofisi geçtiğimiz ay bu konuyla ilgili bir rapor yayınladı. Raporda, Pentagon’un askeri kamuflajlar için 30 milyon dolardan daha fazla bir meblağ harcadığı, yaklaşık bir milyon 300 bin Afgan askeri için de harcanan parayla birlikte miktarın 100 milyon dolara yaklaştığını bildirildi. Eski Savunma Bakanı Abdul Rahim Wardak, bir askeri kamuflaj tasarımı yapması için özel bir şirket seçti. Bu seçim, kamuflaj giderlerinin yüzde 40 oranında artmasına sebep oldu. İhale hiçbir rekabet olamadan bu özel şirkete verildi ve anlaşma yapıldı.

CNN televizyonu, genel gözlem raporuna dayandırdığı bilgilerle, Afganistan topraklarının sadece yüzde 2’sinin ormanla kaplı olmasına rağmen kamuflajların ormanda savaşmak için tasarlanan koyu renkli kamuflajlar olduğunu belirtti. ABD Senatörü Claire McCaskill, bu konuyla ilgili savunma bakanlığına bir mesaj gönderdi. Mesajında, “Savunma bakanlığının satış ve satın alma işlemleri hakkında federal hükümet kanunlarına bağlılığının sorgulandığı bu suiistimaller arttı” dedi. Bu gelişmeler ABD’nin Afganistan’a daha fazla asker gönderme kararının ardından geldi.

Savunma Bakanı, “Şu an Afganistan’da kazanmış değiliz” dedi. ABD Genelkurmay Başkanı General Joseph Dunford, “Eğer ABD hükümeti Nato’da kalmak istiyorsa, Afganistan’daki kuvvetlerini arttırmalı ve bunu bir an önce yapması gerekiyor” dedi. ABD’nin Afganistan Komutanı General John Nicholson, Radikallerin yenilgiye uğratılması için Afganistan’a birkaç bin ABD askerinin gönderilmesi gerektiğini söyledi.