Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD’de ara seçimlerden ‘bölünmüş Kongre’ çıktı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Amerikalıların, ABD Başkanı Donald Trump’ın 2016 başkanlık seçimlerindeki beklenmedik zaferinden bu yana ilk kez oy kullandığı ara seçimlerden ‘bölünmüş Kongre’ çıktı.

ABD Başkanı Donald Trump için adeta bir referandum niteliğinde olan ara seçimlerde, Demokratlar, Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu elde ederken, Cumhuriyetçiler de Senato’daki üstünlüklerini muhafaza etti.

Demokratların yükselişini ifade etmek için kullanılan ‘Mavi dalga’ çok büyük boyutlarda olmasa da gerçekleşmiş gibi gözükürken, Demokratlar, 4’ü Pensilvanya’da olmak üzere Florida, Colorado, Kansas, New Jersey, New York ve Virginia eyaletlerinde Cumhuriyetçilerden 26 koltuk aldı.

“Muazzam bir başarı”

ABD Başkanı Donald Trump, Kongre’yi yeniden şekillendirecek ara seçimlerin kesin olmayan sonuçlarına ilişkin yaptığı ilk değerlendirmede “Muazzam bir başarı. Hepinize teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

Ara seçimde, azınlık adaylardan birçok isim de kazandı. Demokratlardan, İlhan Ömer (Minnesota) ve Raşide Tlaib (Michigan) Kongre’ye giren ilk Müslüman kadınlar olurken, Sharice Davids (Kansas) Kongre’ye giren ilk Kızılderili oldu.

Demokrat Parti’nin sol kanadından, 29 yaşındaki Latin kökenli siyasetçi Alexandria Ocasio-Cortez ise (New York), Kongre’nin en genç üyesi oldu.

“ABD yeterince kutuplaştı”

Temsilciler Meclisi’nin Demokrat lideri Nancy Polesi, ABD’nin yeterince kutuplaştığını ve artık bir araya gelme zamanı olduğunu dile getirerek, “Bu, Demokrat ve Cumhuriyetçi meselesi değil ABD’de Trump yönetimine karşı Anayasayı tekrar yerine getirme meselesidir” ifadelerini kullandı.

Toplam sandalye sayısı 435 olan Temsilciler Meclisi, her iki yılda bir yapılan seçimlerle yenileniyor.

Demokratların, çoğunluğu elde edebilmeleri için Cumhuriyetçilerden 23 sandalye almaları gerekirken, The Cook Political Report’a göre, Demokratlar en az 30 sandalye kazanacak.

Demokratlar Batı Virginia ve New Jersey’de kazanırken, Missouri ve Kuzey Dakota’da kaybetti.

Cumhuriyetçiler ise, Teksas’ta Senatör Ted Cruz’un koltuğunu korumasıyla önemli bir zafer kazandı. Florida’da ise eski Vali Rick Scott, Demokrat Senatör Bill Nelson’ı yenilgiye uğrattı.

Senato’daki 100 sandalyenin 35’i her iki yılda bir değişiyor. Demokratlar, 100 sandalyeli Senato’nun 35 üyesinin yanı sıra 36 eyalette yeni valilerin de belli olacağı yarışta önemli bölgeleri kaybetti.

Colorado’da Demokrat seçmenlerin Jared Polis’i seçmesiyle, ABD’de eşcinsel olduğunu kamuoyuna açıklamış olan ilk vali oldu. Kansas’ta ise, Demokrat Laura Kelly, Kris Kobach’ı yenerek büyük bir sürpriz yaptı.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in kardeşi Greg Pence, Indiana eyaletinden Kongre üyesi seçildi.

Greg Pence zaferinin ardından yaptığı konuşmada, Trump’ın kendisinin ilham kaynağı olduğunu söyleyerek, “Başkanın orta sınıflar için mücadele eden programını destekliyorum” dedi.

http://turkish.aawsat.com/2018/11/article55448312/abdde-ilk-defa-kizilderili-kadinlar-kongreye-girdi

https://turkish.aawsat.com/2018/11/article55448226/trumptan-secim-sonuclariyla-ilgili-ilk-aciklama

https://turkish.aawsat.com/2018/11/article55448394/illinois-valisi-en-zengin-politikaci-unvanini-trumptan-aliyor