Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD’de Bingazi saldırısı şüphelisinin tutuklanması talebi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

2012’de Libya’da Bingazi kentinde ABD’nin Trablus Büyükelçisinin öldürüldüğü saldırıya katılmakla suçlanan Mustafa el-İmam adlı Libya vatandaşı ABD’de tutukladı. Zanlı ilk kez Federal Mahkeme’nin önüne çıkartıldı. Mahkeme zanlının bu hafta tekrar yargı önüne çıkarılıncaya kadar tutuklanmasına karar verdi.

Güney Carolina eyaleti Columbia Federal Savcılık Ofisi’nden yapılan açıklamada, Bölge Mahkemesi’nden Yargıç Deborah Robinson’un, Perşembe günü düzenlenecek duruşmaya kadar el-İmam’ın tutuklanmasına karar verdiği belirtildi. Ofis açıklamasında Mustafa el- İmam’ın 46 yaşında bir Libya vatandaşı olduğunu ve Washington’a dün getirildiğini ekledi.

19 Mayıs 2015 tarihli dosyaya eklenen cezai bir şikâyette el-İmam’ı “federal bir binaya yapılan saldırıda bir kişiyi öldürmek ve teröristlere maddi destek sağlamak” gibi suçlardan yargılandığı bildirildi.

ABD Adalet Bakanlığı, Mustafa el-İmam’ı 11 Eylül 2012’de ABD’nin Trablus Büyükelçisi Christopher Stevens’in ve diğer üç Amerikalının öldürüldüğü ABD’nin Bingazi Konsolosluğu’na saldırı düzenlemekle suçluyor.

Adının açıklanmasını istemeyen ABD’li yetkililer el-İmam’ın Amerikan Özel Kuvvetleri tarafından Libya’da tutuklandığını sonra da ABD’ye getirildiğini söyledi.

Tutuklama operasyonunun ardından Konsolosluk saldırısına ilişkin Kongre oturumları gerçekleştirildi. Kongre’de, Cumhuriyetçi senatörler dönemin Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın konuyu işleyiş biçimini eleştirdi.