Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD’de göçmen tartışması hız kazandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Washington/Muaz

ABD’nin yasadışı göç yasası ve ülkeye kaçak giren göçmenleri çocuklarından ayırması son iki aydır medya ve insan hakları örgütlerinin gündeminin başlıca gündem maddelerinden biri haline geldi.

ABD Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza Dairesi, (ICE) Güney Arizona Eyaleti’nde yasadışı göçmen sayısının artması nedeniyle birçok aileyi ve barınaklarda tutulan çocuklarını serbest bırakmaya başladı. ICE söz konusu süreçte çocuklara ve ailelerine kalacak yer bulmaları için eyaletteki hayır kurumları ve kiliselerle işbirliğine gitti.

ICE Sözcüsü Yasmeen Pitts O’Keefe, önceki gün yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“ICE artık mahkeme tarafından belirlenen çocukların alıkonulma sürelerinin sınırlarını aşma riski olmaksızın dosyalarının incelemelerinde ve göçmenler için seyahat planlarında hareket edemez hale geldi. Bu yüzden göçmenlerin birçoğu dernekler ve kiliselerle sığınacakları bir yer bulma konusunda yapılan işbirliği neticesinde serbest bırakılmak zorunda kalındı.”

Serbest bırakılanlardan bazılarında kontrol bilezikleri olduğunu belirten Bates, Arizona sınırındaki yasadışı göçmen ailelerin sayısındaki büyük artış göz önüne alındığında taleplerini değerlendirmeye yetişemediklerini söyledi. ICE söz konusu değerlendirmeleri Arizona’da 7 Ekim’den bu yana azaltmaya başladı.

ABD İç Güvenlik Bakanlığı’ndan bir yetkili ise göçmen aile sayısının rekor seviyelere yükseldiğinin altını çizdi. Hükümetin eylül ayına dair yayınladığı istatistikler sınırın çoktan aşıldığına işaret etmesine rağmen çocuklarıyla gelen göçmen ailelerin sayısının daha da artması bekleniyor.

ABD Sınır Devriyesi, Başkan Donald Trump’ın ülkeeye yasadışı yollarla giren göçmenleri çocuklarından ayırma yönündeki uygulamasını askıya almasından bu yana son üç ayda çok sayıda Orta Amerikalı göçmen aileyi gözaltına aldı. Sınır güvenliği son haftalarda Güney Arizona’da artan yasa dışı göçmen sayısına işaret etti. Basında yer alan haberlere ve verilere göre ekim ayının başından bu yana Arizona’nın Tuscon şehrinde en az 395 kaçak göçmen gözaltına alındı. Bu rakam son 1 ay içerisinde artış yaşandığını gösterdi.

ABD merkezli Pew Araştırma Merkezi, yasal davalar hakkında bir istatistik raporu yayınladı. Raporda ICE memurları tarafından gözaltına alınan göçmenlerin yüzde 74’ünün daha önce hüküm giyen sabıkalı göçmenlerin oluşturduğuna dikkat çekildi. Gözaltına alınanların yüzde 16’sı hakkında suçlamanın olduğuna ancak hüküm giymediklerine dikkat çekilen raporda yüzde 11’inin ise hakkında ne bir suçlama ne de bir hüküm olmadığına dikkat çekildi.

Pew Araştırma Merkezi tarafından yapılan bir araştırmaya göre ABD kamuoyunun büyük bir çoğunluğu Trump’ın yasa dışı göçmenlerin çocuklarının ABD sınırındaki gözaltı merkezlerinde ailelerinden ayrı tutulma kararına karşı çıkıyor.

ABD İç Güvenlik Bakanlığı, konuya ilişkin teklifini Anayasa Mahkemesi ve ilgili Kongre komisyonlarına sunarak mülteci ve göçmen meseleleriyle ilgili iç güvenlik yönetim politikalarını özetleyen bir çalışma listesi talep etti.

CNN’in haberine göre İç Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkili makamlara sunulan 200 sayfalık teklif, göçmen çocukların gözaltı merkezlerindeki bakım standartlarını, onlara ve ailelerine yönelik uygulamaları da belirliyor. ABD yönetimi, ‘Trump’ın taviz vermediği’ politikalarının bir parçası olarak geçtiğimiz haftalarda 2500’den fazla çocuğun ailelerinden ayrılmasına sebep olmuştu.