Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD’de ilk kez bir siyahi kadın eyalet başkanlığına aday gösterildi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD’de Demokrat Parti seçmenleri, Kasım ayında yapılacak ABD Kongresi seçimleri öncesinde belirlenecek adaylar için ön oylama yaparken ABD’nin ilk eyalet başkanı aday adaylığına Afrika asıllı bir siyahi kadın gösterildi.

Yapılan oylamada, Stacey Abrams adlı siyahi bir kadım Demokrat Parti’nin Georgia eyaleti başkanlık adaylığına seçildi. Abrams, seçimlere hazırlık olarak yapılan ön seçimlerde Demokrat Parti’nin 4 vilayette belirlediği aday listelerinde yer alıyordu. Ön seçimlerde, Abrams’ın yanı sıra Teksas ve Kentucky eyaletlerinde de kadın aday adayları seçildi.

Demokrat Parti’nin kongrede üstünlüğü ele geçirmesi için 23 sandalyeyi Cumhuriyetçi Parti’den kazanması gerekiyor.

Asker kökenli aday

Yapılan oylamada, Kentucky eyaleti başkanlığı için ABD Deniz Kuvvetleri’nden eski savaş uçağı pilotu Amy McGrath seçilirken, bu seçim Demokrat Parti’nin sivil yoğunluklu aday gösterme eğilimine ters bir adım olarak göze çarptı.

Kentucky eyaletinde, Demokratların daha önce eski Lexington kenti Belediye Başkanı Jim Grey’ı aday göstermesi bekleniyordu. Ancak Grey, McGrath lehine adaylıktan çekildiğini açıklamıştı. Kasım ayında yapılacak seçimlerde, McGrath, Cumhuriyetçilerin adayı Andy Barr ile seçim yarışı verecek.

ABD’de, Donald Trump’ın başkan seçilmesinin ardından kadın adaylardaki artış dikkat çekiyor. Georgia eyaletinde herhangi bir partiye bağlı olmadan seçim çalışmalarını gözlemleyen Toplumsal Eğilim adlı bir şirketin verilerine göre, Demokrat Parti tarafından Georgia eyalet başkanlığına aday gösterilen Abrams, ABD tarihinin ilk siyahi eyalet başkanı adayı oldu.