Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD’de işbirliği için üç kişiye dokunulmazlık verildi iddiası | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Cumhuriyetçi milyarder Donald Trump ABD başkanlığına seçilmesinin ardından tüm şirketlerinin yönetimini iki büyük oğlunun yanı sıra uzun süredir kendisine, Trump’ın şirketlerinin bekçisi gözüyle bakılan Allen Weisselberg’a devretti. Weisselberg, ABD Başkanı’nın aile şirketi olan Trump Organization’ın Finans Müdürü. Trump’la yıllardır çalışan Weisselberg, ona en sadık ismlerden biri olarak kabul ediliyor.

ABD basın kaynakları, Weisselberg’in Başkan’la olan güçlü ilişkisine rağmen, Trump’ın eski avukatı Michael Cohen davasıyla ilgili olarak, yetkili makamlarla işbirliği yapmaya başladığını iddia ettiler. Bununla birlikte Cohen’in, Trump ile ilişki yaşadığı iddia edilen iki kadına ödemelerin Trump’ın talimatı ve bilgisi doğrultusunda yapıldığı yönündeki iddialarını araştıran yetkili makamlarla işbirliği karşılığında federal savcılar tarafından yargı muafiyeti verildiğini belirttiler.

Cohen’e ceza muafiyeti

Weisselberg’in 2016 başkanlık kampanyasında usulsüzlük ve vergi kaçakçılığı ile suçlanan ancak tüm bu suçlamaları reddeden Cohen hakkında ifade verdiği bildirildi. ‘The Wall Street Journal’ (WSJ) gazetesi cuma günü, federal savcılar tarafından Donald Trump’ın eski avukatı Michael Cohen hakkında 2016 yılındaki başkanlık seçimleri kampanyası sırasında iki kadına yapılan ödeme ile ilgili ifade vermesi karşılığında ceza muafiyeti verildiğini duyurdu.

Bununla birlikte ‘NBC News’ haber sitesi, Cohen’e seçim öncesi yasadışı yollarla ödeme yapmaya çalıştığı suçlanmasında bulunulmasından bu yana Başkan üzerindeki baskıyı daha da artıracak benzer ayrıntılara yer verdi.

National Enquirer gazetesinin iki yöneticisine dokunulmazlık

Öte yandan Amerikan basınında perşembe günü yer alan haberlere göre, federal savcılar, Trump’ın iki kadına yapılan ödemelerle ilgili savcılıkla bilgi paylaşması karşılığında National Enquirer gazetesinin iki yöneticisine dokunulmazlık tanıdı. ABD Başkanı Donald Trump’ın, Stormy Daniels ve ‘Playboy’ dergisi modellerinden birine susmaları için ödeme yaptığını kanıtlayabilecek olan Trump’ın eski arkadaşı National Enquirer gazetesinin yöneticisi David Pecker ve gazetenin içerik yayın yönetmeni Dylan Howard’a dokunulmazlık verildiği haberleri ABD medyasında yer aldı.

Trump iddiaları reddetti

Cohen, Salı günü hakkındaki vergi kaçakçılığı, banka sahtekarlığı ve seçim kampanyasında usulsüzlük gibi sekiz ayrı suçtan suçlu bulundu. New York’ta federal mahkemeye çıkarılan Cohen, 2016 başkanlık seçimleri öncesinde Başkan Trump ile ilişki yaşadığı iddia edilen iki kadına sus payı olarak yapılan ödemelerle ilgili açıklamalarda bulundu. Ancak Başkan Trump bu iddiaları reddetti.

Cohen, Ruslarla toplantı iddiasını doğrulamadı

Diğer yandan ‘Axios News’ haber sitesinde Perşembe günü yer alan haberde Cohen’in geçtiğimiz yıl verdiği yeminli savcılık ifadesinde, Trump 2016 yılında başkan adayı iken Trump Tower’da Ruslar ile toplantı yapıp yapmadığını bilmediğini söylediği kaydedildi. Bununla birlikte Cohen, 2017 sonbaharında Senato İstihbarat Komitesi önünde ifade vermişti.

Axios News’in adının açıklanmasını istemeyen üç kaynaktan aktardığı bilgilere göre, Cohen, toplantı hakkında bilgisi olmadığını, böyle bir toplantının yapılıp yapılmadığını da bilmediğini söyledi. Ancak bu ifadeler, geçen ay diğer haber kuruluşlarının aktardığı haberlerle çelişiyor. Geçtiğimiz ay diğer basın kuruluşlarında yer alan haberlerde Cohen’in, Trump’ın görüşmeden önce toplantıdan haberi olduğuna dair Özel Yetkili Savcı Robert Mueller’ı bilgilendirmeye hazır olduğu aktarılmıştı.

Haziran 2016’da Trump Tower’da yapılan toplantıda Ruslar, o dönem Trump’ın rakibi ve Demokrat parti adayı olan Hillary Clinton’ın itibarını zedeleyecek bilgiler sundular. Kremlin’e bağlı bir Rus avukatla yapılan toplantıya, Trump’ın en büyük oğlu Donald Trump Jr., damadı Jared Kushner ve eski seçim kampanya yöneticisi Paul Manafort katıldı.

Cohen, ifadesini değiştirmeyecek

ABD Senatosu İstihbarat Komitesi tarafından bu hafta yapılan açıklamada, Cohen’in Komite’ye Trump’ın kendisiyle ilgili haberleri okuyana kadar toplantıdan haberdar olmadığını söylediği belirtildi. Komite Başkanı Cumhuriyetçi Kuzey Carolina senatörü Richard Burr ve yardımcısı Demokrat Virginia Senatörü Mark R. Warner Salı günü yaptıkları ortak açıklamada, Haziran 2016’da Trump’ın seçim kampanyası yetkilileri ve Ruslar arasında Trump Tower’da yapılan toplantı ile ilgili önceden bilgi sahibi olduğuna dair basında yer alan haberlerle ilgili olarak Cohen ve ekibi ile son dönemde yeniden iletişim kurduklarını söylediler.

Cohen’in hukuk ekibine Trump’ın eski avukatının önceki ifadesine bağlı kalıp kalmadığının sorulduğunu belirten Komite başkanı, ekibin kendilerine olumlu yanıt verdiğini kaydetti. Öte yandan Cohen’in avukatı Lanny Davis Reuters’a yaptığı açıklamada, Cohen’in, Trump’ın toplantıdan önceden haberdar olup olmadığını bilmediğini söyledi. Davis, müvekkilinin ifadesini değiştirmeyeceğini belirtti.

“Manafort’u iyi tanımıyorum”

Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump, Perşembe günü çıktığı canlı yayında, vergi kaçakçılığı ve banka sahtekarlığından suçlu bulunan eski seçim kampanyası yöneticisi Paul Manafort’un affıyla ilgili soruyu yanıtlamaktan kaçındı. Trump, suçlu bulunması halinde yıllarca hapis cezası alması beklenen Manafort’a yapılan suçlamaları önemsemedi. Fakat onu affedip etmeyeceğini ise söylemedi. Trump, sık sık övdüğü Fox News televizyonuna verdiği demeçte, “Yaptığı işe saygı duyuyorum. Manafort’u iyi tanımıyorum. Uzun süre seçim kampanyasında yer almadı. Peşindeki konular, tamamen kampanya dışı konular” şeklinde konuştu.

ABD’nin 2016 başkanlık seçimlerine Rusya’nın müdahale ettiğine dair iddialarla ilgili suçlanan ilk kişi olan Manafort, Ukrayna’daki Rus yanlısı bir siyasi partinin gelirlerini gizlemek, ABD’de vergi kaçırmak ve bankacılık işlemlerinde sahtekarlık yapmaktan suçlu bulundu.