Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD’de Noel günü saldırmaya hazırlanan eski deniz piyadesi gözaltına alındı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD yetkilileri, Noel’de saldırı yapmaya hazırlandığı şüphesiyle eski bir ABD deniz piyadesini Kaliforniya’da gözaltına aldı.

ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) 26 yaşındaki Everitt Aaron Jameson’un teröre maddi destek sağlamakla suçladı.

ABD medyasında yayınlanan mahkeme belgelerinde Jameson’un DEAŞ ile bağlantılı olduğunu ve San Francisco’daki Pier 39 adlı alışveriş merkezinde şiddetli bir saldırı planlandığına işaret edildi.

Mahkeme belgeleri, söz konusu saldırı planının ekim ayında New York’ta ve 2015’te de San Bernardino’da düzenlenen kanlı saldırılarla benzeştiğini belirterek Jameson’un eylemi gizli bir CIA ajanı ile birlikte planladığını ortaya koydu.

FBI, Jameson’ı kişisel sosyal medya hesabı üzerinden DEAŞ’a olan hayranlığını dile getirdikten sonra, eylül ayında izlemeye başladı.

FBI geçen çarşamba günü Jameson’ın evine yaptığı baskında çok sayıda silah, mühimmat, havai fişek ve planlanan saldırı sonrasında yetkililere iletilmesi için yazılmış vasiyetin yer aldığı bir mektup ele geçirdi.

Mektupta, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan etme kararına değinen Jameson, “Bunu siz istediniz. Bu, İslam aslanları size üstün gelene kadar devam edecek. Yaşasın İslam Devleti” ifadelerinin yer aldığı kaydedildi.

Mahkeme belgelerine göre, Jameson 2009’da ABD Deniz Piyade Kolordusu’na katıldı. Daha sonra astım hastası olduğunu sakladığının anlaşılması üzerine görevden atıldı. Bu süre zarfında Jameson profesyonel keskin nişancı eğitimi aldı.

Başsavcı Jeff Sessions yaptığı açıklamada, “Yetkililer bir kez daha ABD’lileri öldürmek için planlanan bir saldırıya engel oldu. Aşırılık yanlısı terörizm tehdidi bir gerçektir ve tehlikelidir. Fakat ABD halkı, Adalet Bakanlığı’nın ülkemizi korumak için gerekli tedbirleri aldığından emin olmalıdır” dedi.

Yapılan açıklamalar Jameson’ın 20 yıl hapis ve 25 bin dolar para cezasına çarptırılmasının beklendiği yönünde.