Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD’de polisin öldürdüğü siyahi vatandaşın ailesine 3,5 milyon dolar tazminat | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD’li yetkililer, 2016 yılında polisin siyahi bir ABD’liyi öldürmesi üzerine maktulün ailesi tarafından açılan dava sonucu hükümetin aileye 3,5 milyon dolar ödenmesine karar verildiğini duyurdu.

Yaşanan kovalamacada polisin aracıyla motosikletine çarptığı ve ardından ateş açtığı Terrence Sterling’in ölmesi başkentte ve ABD’nin çeşitli yerlerinde tepkiye neden olmuştu. Siyahi vatandaşların polis memurları tarafından öldürülmesine duyulan öfke nedeniyle gösteriler düzenlenmişti.

Washington Belediye Başkanı Muriel Bowser, yaptığı açıklamada “Terrence Sterling’in trajik ölümüyle bir aile, sevgili bir oğul ve bir kardeş kaybetti. Ailenin acısını paylaşıyoruz. Bu, yanlışı düzeltme adına attığımız bir adımdır” ifadesini kullandı.

Sterling ailesinin avukatı Hasan Murphy, “Aile atılan adımdan memnun. Çünkü yetkililer meseleyi ciddiye alıyor” dedi.

Savcılık, geçen yıl Sterling’e ateş eden polis memuru Brian Trainer’a suçlama yöneltmekten kaçınmıştı.

Polislerden oluşan bir heyet, yaptığı inceleme sonucunda açılan ateşin haklı olmadığına karar vererek Trainer’in görevden uzaklaştırılmasını talep etti. Trainer’in halen ücretli izinde olduğu belirtiliyor.

Kovalamaca sonucu öldürülen Sterling, hızla kullandığı motosikleti ile kırmızı ışıkta geçmişti. Trainer ve bir diğer polis memuru, Sterling’e aracıyla çarparak onu kavşakta durdurmuştu. Ardından Trainer, Sterling’e ateş etmişti.

Savcılık, Sterling’e yapılan otopsi sonucunda kanındaki alkol seviyesinin yasal sınırın neredeyse iki katı olduğunu duyurdu. Ayrıca kanında bir miktar esrara da rastlandığını kaydetti.