Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD’de yaşayan Çinli bilgisayar programcısına casusluk suçlamasıyla 5 yıl hapis cezası | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD’de yaşayan Çinli bir bilgisayar programcısı, casusluk ve ABD’de faaliyet gösteren bir teknoloji şirketinin program bilgilerini çalma suçlamasıyla yargılandığı davada 5 yıllık hapis cezasına çarptırıldı.

ABD Adalet Bakanlığı tarafından, önceki gün yapılan açıklamada, 32 yaşındaki Shu Jiankiyang adlı Çinli bir bilgisayar programcısının 5 yıllık hapis cezasına çarptırıldığı doğrulandı.

Davanın görüldüğü New York Mahkemesi’nde bir açıklama yapan Jiangyang’ın Avukatı Jeffery Pierman, “Shu, daha önce Federal Mahkeme’de, bir bilgisayar şirketine ait program bilgilerini şirketin bir çalışanından çaldığını itiraf etti” dedi.

Yetkililere göre, Jiangyang, program bilgilerini Çin Aile ve Sağlık Bakanlığı Planlama Komitesi’nin faydalanması için çaldı.

Mahkeme belgelerine göre, Jiangyang, şirketten ayrıldığı 2014 yılında, çalıştığı şirkete ait bir bilgisayar programının bilgilerinin yazılı olduğu bir belgenin kopyasını yanında götürdüğünü itiraf etti.

2015 yılında, New York’ta White Playens Otel’de iki Çinli ajanla buluşan Jiangyang, söz konusu belgenin kopyasını ajanlara teslim etti.

Adalet Bakanlığı’nın açıklamasına göre, Jiangyang, çalışma arkadaşlarına program bilgilerini başka müşterilere verdiğini de itiraf etti.

New York Başsavcısı Yardımcısı Dana Ponti, konuya dair yaptığı açıklamada, “Shu, sadece bir şirketin teknik bilgilerini çalmadı. Aynı zamanda, bu bilgileri Çin hükümetinin istifadesine verdi” dedi.