Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD’deki İranlılara para gönderenlere operasyon | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD’deki İranlıların hesaplarına komisyonla para gönderdiği iddia edilen 417 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince tespit edilen ve hakkında gözaltı kararı verilen 417 kişiden 216’sı yakalandı.

Gözaltı kararı, ‘Suç işlemek amacıyla örgüt kurma’, ‘5549 Sayılı Suç gelirlerinin aklanmasının önlenmesi hakkındaki kanuna muhalefet’, ‘6415 sayılı terörizm finansmanının önlenmesi’ yasalarını ihlal etme suçlamasıyla alındı.

216 şüpheli gözaltına alındı

Bu işlemleri gerçekleştiren kişilerin ‘komisyon’ adı altında menfaat temin ettikleri, transfer alıcılarının büyük çoğunluğunun ABD’de yaşayan İran uyruklu kişiler olduğunun tespit edilmesinin ardından, İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekiplerince İstanbul merkezli 40 ilde yürütülen operasyonlarda 216 şüpheli gözaltına alındı.

Türkiye ile ABD arasındaki anlaşmazlık, 2010 ve 2015 yılları arasında ABD’nin İran’a uyguladığı yaptırımları delmekle suçlanan Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın yakalanarak hapse mahkum edilmesiyle patlak vermişti.

Erdoğan’dan ABD’li yatırımcılara destek sözü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’li yatırımcılara Türkiye’deki yatırımları için gerekli destek ve olanakları sağlamaya yönelik bir söz verildiğini söyledi.
AK Parti grup toplantısında konuşan Erdoğan, geçtiğimiz hafta Almanya’ya başarılı bir ziyaret gerçekleştirdiğini söyleyerek, Türkiye’nin tüm müttefikleri ile ilişkileri iyileştirmeye kararlı olduğunu vurguladı.