Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD’deki Rusya soruşturmasında gizli belge paylaşılacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD’de Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi, ABD Başkanı Donald Trump hakkında yürütülen Rusya soruşturmasına ilişkin kaleme aldığı gizli belgenin kamuoyuyla paylaşılmasına izin verdi.

Bu ayın başlarında Beyaz Saray, Temsilciler Meclisi İstihbarat Komisyonu’ndaki Demokrat Adam Schiff tarafından hazırlanan, FBI’ın Trump kampanyası ve Rusya’yla ilgili soruşturması hakkındaki tartışmalı iç yazışmanın yayınlanmasına ‘gizli bilgiler içerdiğini’ söyleyerek itiraz etmişti.

Cumhuriyetçiler, Trump’ın seçim kampanyasına yönelik soruşturma yürüten FBI ve Adalet Bakanlığı’nın yasal yetkilerinin dışına çıktığı iddiasıyla yazdıkları belgeye karşılık Demokratlar da bir belge hazırlamış, Beyaz Saray ‘ülke güvenliği riski’ gerekçesiyle yayınlanmasını reddetmişti.

Daha önce Rusya soruşturmasını yürüten ABD Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi’nde hazırlanan belgede, FBI, Trump’ın eski dış politika danışmanı Carter Page hakkında casusluk faaliyeti yürütülmesi talebine ilişkin süreci yanlış yönlendirmek ve suistimal etmekle suçlanıyor.