Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD’deki şüpheli paketlerin sayısı gün geçtikçe artıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Washington/Şarku’l Avsat

ABD’de patlayıcı cihaz bulunan şüpheli paketler siyasileri, medya kuruluşlarını, ünlüleri ve diplomatları hedef almaya devam ediyor. ABD Başkanı Donald Trump’ın muhaliflerine hafta başından beri patlayıcı madde içerdiğinden şüphelenilen birçok paket gönderilirken, olayla ilgili geniş çaplı soruşturma başlatıldığı ifade edildi.

Demokratlara destek veren ABD’li milyarder George Soros’un New York’taki evinin posta kutusuna yerleştirilen patlayıcı aygıtın bulunmasından üç gün geçmesine rağmen olayla ilgili şuana kadar herhangi bir gözaltı yapılmadı.

ABD Federal Soruşturma Bürosu FBI, dün hedeflerin arttığını belirtirken, Trump’ı eleştiren ünlü aktör Robert de Niro ve ABD eski Başkan Yardımcısı Joe Biden’da şüpheli paket gönderilen isimler arasında yer aldı.

FBI paketlerin, Salı ve Çarşamba günü eski Demokrat Başkan Barack Obama ve eski ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’a gönderildiğini duyurdu. CNN’e göre, 2016 yılında gerçekleşen seçimlerde yenilgiye uğrayan eski Adalet Bakanı Eric Holder ve California eyaleti Demokrat Kongre üyesi Maxine Waters’a da şüpheli paket gönderildi.

FBI Başkan Yardımcısı William Sweeney, New York, Delaware, Florida ve Kaliforniya gibi eyaletlerde ABD Posta Denetleme Servisi’nin 12 federal kurum ve polis işbirliği ile soruşturma yürüttüğünün bilgisini verdi.

Sweeney, Washington yakınlarındaki FBI laboratuvarına gönderilen paketlerin içeriğine dair bilgi vermezken, basında yer alan bilgilere göre paketlerin Florida’dan gönderildiği haberini de yalanladı.

Bazı yetkililer şüpheli paketlerin Florida’da Demokrat Parti milletvekiline gönderilen küçük sarı paket ile benzer olduğunu söyledi. Paketler posta yolu ile gönderilirken bazılarının ise postacıya elden verilerek gönderildiği ifade edildi.

New York polis şefi faillerin tespit edilip tutuklanacağında ‘emin” olduklarını ifade etse de, o da Sweeney gibi soruşturmaya zarar verecek herhangi bir bilgi paylaşmayı reddetti.

New York polisi, CNN’in de içinde bulunduğu Time Warner Center’a da benzeri bir paket gönderildiğini açıklarken, Manhattan’daki CNN binasının olay sonrası boşaltıldığı belirtildi.

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio şüpheliler hakkında gerekli önlemlerin alındığını belirterek, New York halkını bu tür terör eylemlerine boyun eğmedikleri ve güçlü kaldıkları için tebrik etti.

Blassio, “Şüpheliler bir kişi mi yoksa grup mu, ABD’li mi yoksa yabancı mı, burada mı yoksa ülkenin başka yerinde mi bilmiyoruz” dedi.