Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD’den 5 İran vatandaşı hakkında yaptırım kararı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD, Suudi Arabistan’a Yemen topraklarından füze fırlatan Husi militanlara İran Devrim Muhafızları adına silah ve teknik yardım sağladıkları gerekçesiyle 5 İranlı yetkiliyi yaptırım listesine aldı.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin tarafından yapılan açıklamada, Mehdi Azarpişeh, Muhammed Caferi, Mahmud Kazemabad, Cevad Şir Amin ve Sayid Muhammed Tahrani’nin İran Devrim Muhafızları’na ait dış operasyonlardan sorumlu Kudüs Gücü’ne bağlı oldukları bildirildi.

“ABD, müsamaha göstermeyecek”

Açıklamada, yaptırım listesine alınan kişilerin, Husilere balistik füze ve Yemen’de çatışma başlamadan önce var olmayan silahların yanı sıra teknik uzmanlık sağladıkları ve Suudi Arabistan’ın hedef alınmasına olanak verdikleri vurgulanırken, “ABD, bugünden itibaren İran’ın, en yakın müttefiğimiz Suudi Arabistan’a saldıran Husi milisleri desteklemesine müsamaha göstermeyecek” ifadeleri de kullanıldı.

ABD Başkanı Donald Trump, iki hafta önce, 2015 yılında imzalanan İran nükleer anlaşması kapsamında kaldırılan İran’a yönelik tüm yaptırımları yeniden uygulamaya karar verdiğini açıklamıştı.