Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD’den ASEAN ülkelerine 300 milyon dolar destekte bulunma sözü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, bugün Güneydoğu Asya için yaklaşık 300 milyon dolarlık yeni güvenlik fonu sağlamaya söz verdi.

Pompeo, bugün Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği’nde (ASEAN) bulunan 10 ülkenin dışişleri bakanlarının ve dünya genelindeki üst düzey yetkililerin katıldığı Singapur’da gerçekleştirilen zirvede, ASEAN’a yaklaşık 300 milyon dolarlık yeni güvenlik fonu sağlama sözü verdi.

ABD Dışişleri Bakanı, “ABD, Hint ve Pasifik okyanuslarının bölgesel güvenliği güçlendirmeye yönelik taahhüdümüzün bir parçası olarak bölgedeki işbirliğini geliştirmek için 300 milyon dolarlık yeni bir finansman sağlanacağını duyurmaktan memnuniyet duyuyor ” dedi.

Pompeo yeni güvenlik yardımının, deniz güvenliğini, insani yardımları, barışı koruma yeteneklerini geliştirmeyi ve ‘sınır ötesi tehditlerle’ mücadeleyi artıracağını ifade etti.

ABD, geçtiğimiz hafta gelişmekte olan Asya ülkelerinde teknoloji, enerji ve altyapı girişimlerine 113 milyon dolar yatırım yapacağını açıklamıştı. Pompeo söz konusu fiyatı ABD’nin bölgedeki ekonomiye destek taahhüdünün bir parçası olarak nitelendirdi.

ABD’nin ‘serbest ve açık’ bir Hint-Pasifik bölgesi vizyonu, Çin’in 1 Kuşak 1 Yol projesi kapsamında etkisini güçlendirmek için Güneydoğu Asya ve diğer bölgelerle olan ticaret bağlarını sağlamlaştırması ile eş zamanlı olarak gerçekleşti.