Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD’den Avrupa ile ‘İran’ konulu yeni anlaşma arayışı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Beyaz Saray’ın nükleer anlaşmadan geri çekilmesinin ardından ABD’nin, “İran’ın zararlı davranışlarına” karşı yeni bir anlaşmaya varmak için Avrupalı ortaklarıyla yakın temaslarda bulunmak istediğini ifade etti.

ABD Başkanı Donald Trump, nükleer anlaşmadan çekilmesiyle Avrupalı müttefiklerinin eleştirilerine maruz kalırken, Mike Pompeo da 13 Mayıs’ta Fox News kanalına konu hakkında bir röportaj verdi.

ABD’li Bakan, “Anlaşmadan çekilme, Avrupalıları hedef almıyor” ifadelerini kullandı. Pompeo, Washington’un müttefikleriyle İran’la nükleer anlaşma konusunda daha kapsamlı bir anlaşmaya varma arzusuna değindi. Fransız haber ajansı AFP’nin aktardığına göre, başka bir yetkili ise İran’ın anlaşmanın imzalanmasından bu yana Ortadoğu’da nüfuzunu genişlettiğini savundu.

Pompeo: Avrupa ile yakın çalışacağım

Washington’un anlaşmadan çekilmesinden 10 gün önce göreve gelen Dışişleri Bakanı, Donald Trump’ın ABD’yi korumak amacıyla bir anlaşmaya varmak üzere kendisini görevlendirdiğini söyledi. Pompeo, “Bu durum, bizim gerçekleştireceğimiz bir şey ve yakın bir zamanda Avrupa ile yakın bir şekilde çalışacağım. Umuyorum ki önümüzdeki günlerde ve haftalarda, dünyayı sadece nükleer programları konusunda değil İran’ın zararlı davranışlarından da koruyacak başarılı bir anlaşma gerçekleştirebiliriz. Bunu sağlayabilmek için Avrupalılarla yakın bir şekilde çalışacağım” ifadelerini kullandı.

“İran’ın savunma harcamaları arttı”

ABD yönetimi, Tahran’a kendi ordusunu kurma izni veren anlaşma uyarınca İran’a yönelik yaptırımların da kaldırıldığını söyledi. Trump da geçtiğimiz Cumartesi günü İran’ın savunma harcamalarının 2015 yılından bu yana yüzde 40 oranında arttığını açıklamıştı.

“İran terör alanında bölgede ilerleme kaydetti”

Bu çerçevede ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, İran ordusunun son üç yıldır Ortadoğu’ya müdahale etmek için ekonomisi üzerindeki baskıyı hafiflettiğini belirtti. Dün ABC kanalına açıklamada bulunan Bolton, “Anlaşma kapsamında İran’ın 2015 yılından bu yana Irak, Suriye, Lübnan ve Yemen’de geleneksel askeri ve terör ilerleyişine bakarsanız, gerçekten bir ilerleme kaydettiğini göreceksiniz” dedi. Bolton, İran’ın Trump anlaşmadan çekilinceye kadar Ortadoğu’daki güç dengesini değiştirdiğini vurguladı.

Avrupalı şirketlere yaptırım sinyali

John Bolton, ABD’nin İran ile imzalanan nükleer anlaşmadan geri çekilmesinden sonra İran’da faaliyete devam eden Avrupalı şirketlere de yaptırım uygulanabileceğini söyledi. CNN kanalına açıklamada bulunan Bolton, ABD’nin Avrupalı şirketlere yaptırım uygulayıp uygulamayacağı konusundaki bir soruya cevaben, “Bu muhtemel. Bu diğer hükümetlerin davranışlarına bağlı” dedi.

Bolton ayrıca Washington’un İran’da rejim değişikliği arayışında olabileceği hakkında bir soruya da bu durumun bir yönetim politikası olmadığı şeklinde yanıt verdi.

“Bölgede gerginlik yok”

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı, Washington’un anlaşmadan çekilmesiyle Tahran’ın özgürlük hissinden kaynaklı olarak son günlerde bölgede yaşanan gerginlikleri de reddetti. Durumu “gülünç” olarak nitelendiren Bolton, “Tam aksine 2015 yılında nükleer anlaşmanın imzalanmasıyla birlikte İranlı yetkililerin, hesap vermeksizin hareket edebildiğini düşünüyorum” değerlendirmesinde bulundu.