Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD’den Bağdat ve Erbil’e uzlaşı çağrısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak’taki bağımsızlık referandumuna ilişkin tepkiler sürüyor. Son olarak Amerika Birleşik Devletleri, referanduma ilişkin itirazını yineledi. Bağdat ve Erbil yönetimlerini yapıcı bir ortaklık için müzakere etmeye davet etti. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, “İki tarafın da bir araya gelerek konuşmasını sağlamayı ve işlerin ilerlemesinde yapıcı bir şekilde etkin rol oynamayı istiyoruz” dedi.
Nauert, düzenlenen basın toplantısında referanduma katılımın oldukça yüksek olduğunu bildiklerini ve Kürtlerin heyecanlarını anladıklarını söyledi. Washington’un en baştan bu yana referanduma karşı olduğunu hatırlattı.

Erbil ve Bağdat ile görüşmelerine devam ettiklerini söyleyen Nauert, “Taraflarla görüşmelere devam edeceğiz. Uluslararası koalisyon referandum ve zamanlaması konusunda endişeli” dedi. Irak’ın bölünmesini istemiyoruz, esas meselenin DEAŞ’ın yok edilmesi olduğuna inanıyoruz” ifadesini kullandı.

Bir diğer açıklama da ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’dan geldi. Tillerson, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ve Irak Başbakanı Haydar el-İbadi ile yaptığı telefon görüşmelerinde Kürtlerin referanduma gitme kararı almaları sebebiyle ABD’nin derin kaygı ve hayal kırıklığı yaşadığını aktardığını söyledi. Bunu tek taraflı bir referandum olarak gördüklerini ifade etti.