Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD’den Bahreyn’e 3.8 milyar dolarlık silah satışı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Dışişleri Bakanlığı’nın Bahreyn ile F-16’lar, füzeler, iki tekne ve uçak modernizasyonu da dahil olmak üzere 3,8 milyar dolarlık silah satış anlaşması yapmayı kabul ettiğini açıkladı.

Pentagon’un Reuters’a yaptığı açıklamada, önerilen satışların 2,7 milyar dolar değerinde 19 adet Lockheed Martin F-16’yı içerdiğini söyledi. Savunma Bakanlığı yaptığı iki ayrı bildiride, Bahreyn’e yapılması beklenen diğer satışların, Bahreyn’in mevcut filosu için 1.8 milyar dolarlık F-16 uçakları modernizasyonuna ek olarak makineli tüfekler ve ‘Raytheon’ tarafından üretilen 221 anti tank füzesi ile donatılmış iki devriye botu içerdiğini belirtti.

Dışişleri Bakanlığı’nın olası anlaşma onayı, geçtiğimiz yıl benzer bir anlaşmayı askıya almış olan kongreye yaptığı bildirimle çakıştı. İsmini vermek istemeyen bir yetkili, cuma günü senato ve parlamentonun dış ilişkiler komiteleri, önceliği olan bu resmi tebliği ‘kademeli gözden geçirme süreci’ sonrasında önerilen satışları onayladı.

ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz mayıs ayında Riyad’daki ABD-Körfez zirvesinin oturum aralarında Bahreyn’in Kralı Hamad bin İsa el-Halife ile görüştüklerini ve Washington ve Manama arasındaki ilişkilerin gelişeceğini açıkladı.