Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD’den BMGK üyelerine İran’a yaptırım çağrısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) üyelerini, Ortadoğu’daki ‘kötü niyetli davranışlarından vazgeçmeyen’ İran’a yaptırım uygulamaya çağırdı.

ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Nikki Haley, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in İran ile yapılan nükleer anlaşmayla ilgili, konseyin daha önce aldığı kararın uygulanmasına ilişkin hazırladığı raporun ele alındığı toplantı öncesi açıklama yaparak, İran’a yaptırım uygulanmasını istedi.

Başkan Donald Trump’ın 8 Mayıs tarihinde İran ile yapılan nükleer anlaşmadan çekildiğini duyurmasının ardından konuyla ilgili yapılan ilk BMGK toplantısında konuşan ABD’nin BM Daimi Temsilci Yardımcısı Jonathan Cohen de, Güvenlik Konseyi kararlarını sürekli olarak ihlal eden bir ülke ile karşı karşıya kaldıklarına dikkat çekti. Cohen, konuşmasında “BMGK üyelerini, İran’ın bölgedeki kötü niyetli davranışlarını hedef alan yaptırımların uygulanmasında bize katılmaya çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

İran’ın uluslararası silah ambargosunu ihlal ederek Yemen’deki Husilere balistik füze verdiğini ve Ortadoğu’yu istikrarsızlaştırmaya devam ettiğini vurgulayan Cohen, BM tarafından konuya dair hazırlanan son raporda, Yemen topraklarından Suudi Arabistan’a fırlatılan balistik füzelerin İran menşeili olduğunun kabul edildiğine işaret etti.

Avrupa Birliği’nin (AB) BM Daimi Temsilcisi Joao Vale de Almeida ise AB’nin, İran’ın bölgedeki askeri faaliyetlerinden ve füze programından endişe duyduğunu ancak bu durumun nükleer anlaşmayla ilgili olmadığını dile getirdi.

Nükleer anlaşmanın tam olarak uygulanmasının bölgedeki nükleer silah yarışını önlediğini söyleyen Almeida, Washington’ın anlaşmadan çekilme kararı nedeniyle üzgün olduğunu ifade etti.

Fransa’nın BM Daimi Temsilcisi François Delattre de, anlaşmanın bölgenin istikrarı için son derece önemli olduğunu belirterek, İran nükleer anlaşmasının başarısız olması halinde herkesin güvenliği için ağır sonuçları olacağı konusunda uyardı.