Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD’den çalışanlarına Batı Şeria ve Kudüs’e giriş yasağı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistinli gruplar, ABD Başkanı Donald Trump’ın ABD Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma planına tepkili. Bu adımın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımak anlamına geldiğini belirten Filistinliler bugün başlayacak eylemler ile kararı protesto edecek.

ABD dün, Filistinliler tarafından Kudüs ve Batı Şeria’da geniş çaplı gösteriler düzenlenmesi yönündeki yoğun çağrılar nedeniyle vatandaşlarına yönelik Kudüs’te Eski Şehir ve Batı Şeria’ya seyahat yasağı getirdi.

Uluslararası alandan tepki sürüyor

Ürdün Dışişleri Bakanı Ayman Safadi, dün yaptığı açıklamada Ürdün’ün Arap Birliği ve İslam İşbirliği Örgütü ile ABD’ye nasıl yanıt verileceğini belirlenmesi acil bir toplantı yapmayı planladığını söyledi.

Safadi, önümüzdeki cumartesi ve pazar günleri Arap Birliği ve İslam İşbirliği Örgütü dışişleri bakanları, Suudi Arabistan’ın koordine edeceği iki acil toplantı düzenleyecek.

Bakan Safadi, Suudi Arabistan’ın Arap Zirvesi Başkanı sıfatıyla Arap Birliği üyesi devletler ve İslam İşbirliği Teşkilatı’nın başkanlığını yürüten Türkiye ile istişarelerde bulunduğunu söyledi.

Safadi, Kudüs’ün Filistin, Ürdün, Arap, İslam ve Hristiyan meselesi olduğunu söyledi. Kudüs’ün kaderinin nihai müzakerelerde kararlaştırılacağını ve tek taraflı hamlelerin geçersiz olduğunu kaydetti.