Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD’den Çin’e teknolojik hırsızlık suçlaması | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Washington/Şarku’l Avsat

ABD Adalet Bakanlığı, iki Çinli istihbarat subayını 5 yıl boyunca ABD’deki özel şirketleri hackleyerek teknoloji hırsızlığı yapmakla suçladı.

ABD Başsavcısı Adam Braverman yaptığı açıklamada, istihbarat subayları Zha Rong ve Chai Meng’i, 5 yıl boyunca ABD’deki özel şirketleri hackleyerek teknoloji hırsızlığı yapmakla suçladı.

Başsavcı açıklamasında, “Bu eylem Çin Güvenlik Bakanlığı’nın ticari kazanımları artırmak ve veri çalmayı kolaylaştırmak için işlediği suçların başka bir örneğidir. Basitçe satın almak yerine çalmak için harcanan çaba, yatırım yapan her şirketin gelişimine zarar vermektedir” dedi.

CNN’e göre, ABD Adalet Bakanlığı, iki Çinli subayın şu anda nerede bulunduğuna dair bir açıklama yapmazken ABD ile Çin arasında iade anlaşmasının olmadığını belirtti. İki subayın Çin’de olması durumunda Pekin yönetiminin Washington’a iade yapması ise olası gözükmüyor.

Çin iddiaları reddetti

Öte yandan Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü bugün yaptığı açıklamada suçlamaları “hayal ürünü” olarak yorumladı.

ABD Adalet Bakanlığı 11 Ekim tarihinde ise Çinli bir istihbarat memurunu Pekin adına ticari sırları çalmakla suçlamış, Çin Dışişleri Bakanlığı ise suçlamaları reddetmişti.