Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD’den çok tartışılacak ‘BM Terörle Mücadele Ofisi’ kararı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD, bugün Birleşmiş Milletler (BM) Terörle Mücadele Ofisi’ne 2 milyon dolar fon sağlama sözünden vazgeçti.

İsmini vermek istemeyen ABD’li bir yetkili bu adımın, ofis başkanı tarafından verilen bir karar nedeniyle atıldığını belirtti. Ofis Başkanı ise, fayda grupları ve sivil toplum kuruluşlarının (STK) konferansın açılış gününe katılmalarını engelleme kararı almıştı.

Vladimir Voronkov etkisi

ABD’li yetkili, bu kararın BM Terörle Mücadele Ofisi Başkanı Vladimir Voronkov’un Rusya’dan gelmesi ile ilgisi olup olmadığı hakkındaki soruya, “Bu önemli. Voronkov söz konusu konferansla ilgili olarak ülkesinden çok baskıya maruz kaldı” şeklinde yanıt verdi.

Batı, Putin’i suçladı

Voronkov’un ofisi ABD’nin tavrıyla ilgili yorumda bulunmazken Batılı ülkeler, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin hükümetini ‘sivil toplum’ olarak bilinen fayda grupları ve bağımsız kurumları baskı altına almakla suçluyor.

Açıklamalarına devam eden yetkili, ABD ve diğer ülkelerin BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Voronkov’u bu grupların değerli katkıları olduğu için konferansa katılmalarına izin vermeye zorladığını belirtti. Ancak yaşanan tüm zorlamalara rağmen çabalarına kulak verilmediğini sözlerine ekledi.

Konferansa 120 ülkenin katılması bekleniyor

İsmini açıklamak istemeyen bir BM yetkilisi, bu kararın terörle mücadele ajanslarının başkanları arasında çok hassas bir bilgi alışverişi olması beklenmesi nedeniyle alındığını açıkladı. Ayrıca konferansa 100 STK’nın yanısıra yaklaşık 120 ülkenin katılması da bekleniyor.