Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD’den ‘Dahyan otobüsü’ olayının sorumluluğunu üstlenen koalisyona övgü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD, Ortak Olayları Değerlendirme Ekibi’nin yürüttüğü soruşturma neticesinde “Dahyan otobüsü” vakasından sorumlu olduğu tespit edilen Arap Koalisyonu’nun, soruşturmanın neticelerini kabul etmesini ve sivillerin korunmasına yönelik aldığı ihtiyati tedbirleri memnuniyetle karşıladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert tarafından dün yapılan açıklamada, koalisyonun soruşturmanın neticesinde tespit edilen sorumluluğu üstlenmesi ve kurban ailelerine tazminat verilmesi kararı memnuniyetle karşılandı. Açıklamada, koalisyonun bu tutumunun tam şeffaflık çerçevesinde atılan önemli bir adım olduğu belirtildi ve koalisyonun çatışma ilkelerine dikkat çekmesine değinildi.

Öte yandan, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Suudi Arabistan liderliğindeki Arap koalisyonunun, soruşturma neticesinde tespit edilen sorumluluğu üstlenmesine övgüde bulundu. ABD, Arap Koalisyonu’nun Sada’da gerçekleştireceği askeri operasyona yönelik attığı adımlara olan güvenini de yineledi.

Pentagon Sözcüsü Dana White, “ABD Savunma Bakanı James Mattis, koalisyonun açıklamasını memnuniyetle karşıladı. Ayrıca koalisyonun sorumluluğu üstlenmesini ve bu konuda yasal önlemler alması kararını takdir etti” açıklamasında bulundu.

White, sosyal paylaşım sitesi Twitter’da yaptığı bir paylaşımda, “Bu tür bir hatanın gelecekte ortaya çıkmasının önlenmesi, hukuki hesap verebilirliğin sağlanması ve çatışma kurallarında gerekli düzenlemelerin yapılmasına yönelik” koalisyon tarafından yasal tedbirler alınacağı kararının, Bakan Mattis tarafından desteklediğini belirtti.

Sözcü ayrıca, Bakan Mattis’in “Koalisyonun yönetim prosedürlerine, uluslararası insani hukuk kurallarına ve askeri operasyonların yürütülmesi sırasında uyulması gereken tüm uluslararası normlara ve standartlara uygun olarak kurban ailelerine tazminat vereceği kararına övgüde bulunduğunu” kaydetti.

Öte yandan İngiltere de koalisyon tarafından yürütülen soruşturmaların hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesinden ve soruşturma sonrasında alınacak tedbirlerden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Bu, 9 Ağustos’ta Sada’nın Dahyan ilçesinde meydana gelen otobüs vakası hakkında yürütülen soruşturmanın sonuçlarının ilan edilmesinin ardından geldi.

“Dahyan’daki otobüs, silahlı Husi liderleri ile unsurlarını taşıyordu”

Yemen’deki Ortak Olayları Değerlendirme Ekibi Sözcüsü Mansur el-Mansur, önceki gün yaptığı bir basın toplantısında şunları söylemişti:

“Yetkililere, otobüste Husi liderleri ile unsurlarının olduğu yönünde istihbarat bilgileri ulaştı. Otobüs hareket halindeyken sivillerden uzak bir mekana geldiğinde vurma emri verildi. Ancak o esnada yakın bir mesafede savaş uçağı bulunmadığından hedef o anda vurulamadı. Otobüs, sivillerin olduğu bir yerde durduktan sonra vurulmaması yönünde talimatlar verilmiş ancak söz konusu talimatlar geciktiğinden hedef vurulmuştur. Otobüsün silahlı Husi liderlerini ve unsurlarını taşıdığına dair elde ettiğimiz bilgiler ile uluslararası insancıl hukuk ve geleneksel ilkeler çerçevesinde hareket ettik. Bu durum, Cenevre Sözleşmeleri’nin Birinci Protokolü’nün 52. maddesinin 2. paragrafı uyarınca meşru bir askeri hedef olarak değerlendirilir.”

Ortak Kuvvetler Komutanlığı’nın bu hatadan dolayı pişmanlığını ifade ettiğini ve hatayı kabul ettiğini belirten Mansur, bu tür olayların tekrar yaşanmaması için angajman kurallarını gözden geçirmeye devam edeceklerine işaret ederek, Sada ilinde düzenlenen saldırıda zarar gören sivillere de Yemen hükümeti aracılığıyla maddi yardım sağlanması için çalışma yapıldığını kaydetmişti.

Sözcü Mansur, soruşturma ekibi olarak siyasi gündemle herhangi bir şekilde ilişkili olunmadığını, bağımsız bir ekip olduklarını ve görevlerinin gereklerini yerine getirdiklerini kaydederek, sorumluluklarının bilincinde olduklarını da sözlerine eklemişti.

Arap Koalisyonu, Dahyan ilçesindeki bir otobüse düzenlenen saldırıda hataların yaşandığını doğrulayarak soruşturmanın sonuçlarını kabul etmiş, yaşananlardan dolayı pişmanlık ve üzüntülerini dile getirmişti. Kurbanların ailelerine başsağlığı dileyen ve onlarla dayanışma içinde olduklarını belirten koalisyon, yaralıların en kısa zamanda iyileşmeleri temennisinde bulunmuştu. Arap Koalisyonu ayrıca, sonuçların elde edilmesinin hemen sonrasında, bu gibi durumlarda takip edilen kanunlar ve tabi olunan mekanizmalar gereğince hata yaptığı tespit edilen kimselerin, yasal prosedürler çerçevesinde sorumlu tutulacağını da belirtmişti.

İngiltere’den Suudi Arabistan’ı hedef alan Husi saldırılarına kınama

Öte yandan İngiliz hükümet Sözcüsü açıklama yaparak, Kızıldeniz’deki seyrüseferleri hedef alan saldırılar ve İran destekli Husiler tarafından Suudi Arabistan’daki yerleşim bölgelerine yönelik gerçekleştirilen roket saldırıları kınandı.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“Birleşik Krallık, çatışmanın tüm taraflarını, masum sivillerin korunması için uluslararası insancıl hukukun gereklerine uyulmasına yönelik her türlü çabayı sarf etmeye çağırıyor. Çatışmalar, Husilerin Yemen’in bazı bölgelerinde iktidarı ele geçirmesinin ve meşru hükümeti bu bölgelerden çıkarmasının ardından başladı. Tüm taraflar, 6 Eylül’de Cenevre’de gerçekleştirilecek görüşmelerle başlayacak olan ve Birleşmiş Milletler (BM) tarafından yürütülen politik süreci desteklemeli.”