Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD’den Güney Sudan çatışması için öneri! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD, son Afrika zirvesinde Afrika Birliği tarafından Güney Sudan’a dair yapılan açıklamalar dolayısıyla takdirlerini dile getirdi. Nitekim açıklamalarda, özellikle ateşkesi ihlal edenler için bireysel yaptırım uygulama konusuna dikkat çekilmişti. Washington, bu yeni ülkeye yardım etmek için 184 milyon dolar ayırdığını duyururken, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) de silah ambargosu uygulama çağrısı yaptı.

Güney Sudanlı bir lidere bireysel yaptırım kararı

Afrika Birliği, Hükümetler Arası Kalkınma Otoritesi’nin (IGAD) ateşkes anlaşmasını ihlal eden Güney Sudanlı bir lidere bireysel yaptırımlar uygulama kararını onayladı. Yaptırımların, varlıkları dondurma ve seyahat yasağı içerdiği ifade edildi.

Tillerson’dan uzlaşı çağrısı

Ayrıca ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, 6 günlük Afrika gezisinde Güney Sudan’daki anlaşmazlığı giderme çabalarını sürdürüyor. Bu bağlamda tüm taraflara düşmanlıkları bitirme ve uzlaşı çağrısı yapan Tillerson, “Afrika Birliği ve IGAD’ı, Güney Sudan halkının yararı için bu çatışmaya çözüm bulma çabalarını sürdürmeye çağırıyoruz” dedi. Bakan, Afrika turu kapsamında Etiyopya, Cibuti, Çad, Kenya ve Nijerya’ya ziyarette bulunacak.
ABD’den Güney Sudan’a silah ambargosu taslağı
ABD, barış çabalarını engelleyenlere karşı uygun önlemler almak ve Güney Sudan’ı silah ambargosuyla tehdit etmek için bir BMGK karar taslağı yayınladı. ABD taslağı, dört yıldır devam eden Güney Sudan anlaşmazlığını sonlandırmayı amaçlarken, taraflara ateşkese uyma çağrısı yapmakta. Taslak kapsamında ise, “Karar taslağına uygun olarak BMGK, silah ambargosu da dahil tüm önlemleri dikkate alarak ve tarafların silah ve mühimmat satın alma kabiliyetlerini bozarak, barış sürecinin ilerletilmesini ön görmektedir” denildi.

BMGK’nın ABD’nın bu önerisini görüşmek üzere 15 Mart’ta bir toplantı düzenlemesi bekleniyor. Ancak Washington, Rusya ve Çin’in bu öneriye itiraz edeceği endişesini taşıyor. Öyle ki bu durumun, IGAD ve uluslararası toplumun katılımıyla barış sürecini engelleyeceği öne sürülebilir. Aynı şekilde Güney Sudan’daki çatışma tarafları arasında önümüzdeki hafta yeni bir görüşme turunun da başlaması bekleniyor.
Karar taslağı, Güney Sudan’daki BM’ye bağlı barış gücünün görev süresini bir yıl daha yenileyecek ve Cuba’da bölgesel bir güç oluşturacak. Karar ayrıca bu gücün, görevini yerine getirmesini destekleyecek taktik keşif helikopterleri ve insansız hava araçlarıyla donatılmasına da olanak sağlayacak.

2 milyondan fazla kişi de evlerini terk etmek zorunda kaldı

Güney Sudan’da beş yıldır devam eden çatışmada on binlerce insan hayatını kaybetti ve 2 milyondan fazla kişi de evlerini terk etmek zorunda kaldı. Aynı şekilde bölge nüfusunun yarısı kıtlıkla baş etmeye çalışıyor. BM ve Güney Sudan Hükümeti tarafından hazırlanan ortak bir raporda, bu yıl yaklaşık 150 bin kişinin açlıkla savaştığı belirtildi. ABD’nin BM Daimi Temsilcisi, geçtiğimiz Ocak ayında düzenlenen bir BMGK toplantısında, silah ambargosunun Güney Sudan halkının şiddet olaylarını etkili bir şekilde azaltmasına ve sivillerin yaşamlarının korunmasına katkı sağlayacağını söyledi.
BM’nin bölgede 12 bin askeri ve bin 500 polisi var

BM’nin bölgede 12 binden fazla askeri ve bin 500 polisi bulunuyor. Washington’un BMGK’ya sunduğu karar taslağı da BM Güney Sudan Misyonu (UNMISS) gücünü yaklaşık 17 bin asker ve 2 bin polise çıkarmayı öngörüyor.

ABD’den 533 milyon dolar insani yardım

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Tillerson yaptığı açıklamada, ülkesinin gıda güvensizliği ve yetersiz beslenme tehdidiyle karşı karşıya kalan Güney Sudan da dahil, Afrika ülkelerine 533 milyon dolar insani yardım sağladığını duyurdu. Yardımın hastalıkları tedavi etmek, yayılmasını engellemek ve çatışma dolayısıyla ayrılan aileleri bir araya getirmek üzere içme suyu, acil sağlık ve hijyen programlarına katkı sağlaması da bekleniyor. Bu bağlamda yardımların 184 milyon dolarlık en büyük kısmı başkent Cuba’ya sağlanmakta. Aynı şekilde Etiyopya, Somali, Nijerya, Çad ve devam eden çatışmalardan, ayrıca uzun süreli kuraklıktan etkilenen diğer ülkeler de bu yardımdan yararlanmakta.

BM’ye bağlı Miraya radyosunun yayını durduruldu

Diğer taraftan 9 Mart günü Güney Sudan’daki medya organlarına bağlı kuruluşlar, yetkililerin, ülkedeki medya yasalarına uymadıkları sebebiyle BM’ye bağlı Miraya radyosunun yayınını durdurduklarını açıkladı. Güney Sudan medyası, 2016 yılında kuruluşundan bu yana giderek artan tehdit ve sıkı sansürlere maruz kalmakta. Bu bağlamda Güney Sudan medya kuruluşu müdürü Alija Elir Kwai, söz konusu radyoyu ‘ülkedeki medya yasalarına uymayı reddetmekle ve mevcut eksikliklerini gidermemekle’ suçladı. Yetkili ayrıca, radyonun yayın izni de dahil, uzun yıllardır birçok soruşturmaya cevap vermediğini iddia ederken, daha fazla ayrıntıya yer vermedi. UNMISS sözcüsü ise, misyonun hükümet ile tartıştığını ve radyonun hala yayınına devam ettiğini kaydetti. Sözcü, ‘Radyo Miraya ülke genelinde yayın yapmaya devam ediyor’ dedi.