Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD’den ‘hipersonik silah’ açıklaması | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Savunma Bakan Yardımcısı Patrick Shanahan, Rusya ile Çin’in hipersonik silah geliştirme yönündeki faaliyetleriyle ilgili kaygıların yersiz olduğunu belirtti.

Shanahan, “Hipersonik silahları insanların beklediğinden daha kısa sürede ve daha sık bir şekilde uçurmaya başlamış olacağız” dedi.

Dün yaptığı açıklamada, Shanahan, “Mesele en nihayetinde cisimleri uçurmakla ilgili” dedi ve “Yaptığımız işin, ihtiyaç belirleme, nasıl daha modüler hale getireceğimizi tespit etme ve bununla birlikte şekillenecek endüstriye nasıl ayak uyduracağımızı anlama kısmındayız” ifadelerini kullandı.

CNBC’den Amanda Macias’ın haberine göre Shanahan ayrıca, hipersonik silahların gelişiminin, benzer hizmet dalları arasında ortak bir çabanın ürünü olacağını da belirtti. Hipersonik silahlar, 5 Mach (ses hızından en az 5 kat hızlı) hızında hareket edebilme kapasitesine sahip.

Putin, hipersonik silahları ‘yenilmez’ olarak niteledi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, mart ayında yaptığı bir konuşmada, tanıtımını yaptığı yeni nükleer ve hipersonik silahları ‘yenilmez’ olarak nitelendirmişti. Putin’in bahsettiği silahlar arasında nükleer enerjili bir seyir füzesi, nükleer enerjili bir sualtı drone’u ve yeni bir hipersonik füze yer alıyor.

Ayrıca, Çin de Ağustos ayında yaptığı açıklamada, ilk hipersonik uçağın testlerinin başarıyla tamamlandığını açıklamıştı. Bu, ABD’nin henüz ulaşamadığı bir aşama.