Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD’den Hizbullah’a yeni yaptırımlar | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Beyaz Saray dün Hizbullah’ı finanse ettiğinden şüphelenilen Adham Tabaja ile bağlantılı 6 işadamı ve 7 şirkete ticari ilişkileri nedeniyle yaptırım uygulanacağı açıkladı. ABD yetkilileri, Tebaja’nın Hizbullah’ı finanse eden 5 etkin işadamından biri olduğuna ve bağlantı ağının Ortadoğu ve Afrika’nın dört bir yanına uzanmış olduğuna inanıyor.

AFP, ABD yönetimindeki üst düzey bir yetkilinin, “Tabaja için çok kötü bir gün olacak” dedi. Başka bir yetkili ise “Hizbullah, İran hükümetinden sağlanan fonların çoğunu (yılda 700 milyon dolar) alıyor” ifadelerini kullandı.

Cibran Basil ile Hizbullah arasındaki tartışmalar

Lübnan Dışişleri Bakanı Cibran Basil ile Hizbullah arasındaki tartışmalar dün tekrar başladı. Bakan, partiyi ‘Lübnan devletinin çıkarlarına hizmet etmemekle’ suçlayarak, bedelini tüm Lübnan’ın ödediğini vurguladı.

Basil, Fransız dergisi ‘Magazin’e verdiği demeçte, “Özgür Yurtsever Hareketi ve Hizbullah arasında bir mutabakat anlaşması imzalandığını ifade ederek, “Devlet inşası konusunda temel bir hüküm var, ancak ne yazık ki bu husus stratejik önergeler bahanesiyle uygulanmadı” dedi.