Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD’den İran yaptırımlarına karşı Avrupa’ya sert uyarı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Washington’ın Tahran’a uyguladığı yaptırımları önlemek amacıyla Avrupa’dan atılacak adımlara izin vermeyeceklerini ifade etti.

Bolton, Salı günü yapılan bir konferansta yaptığı konuşmada, “ABD, İran’a ekonomik yaptırım uygulama konusunda sağlam ve kararlı olacak. Avrupa Birliği (AB) veya başka organların yaptırımları baltalamasına izin vermeyeceğiz” dedi.

İngiltere, Çin, Fransa, Almanya, Rusya ve İran arasındaki anlaşma ise ABD’nin yaptırım tehdidine rağmen devam ediyor. Özellikle Avrupa, yaptırımların olumsuz etkilerine karşı, İran’la ticarete devam etmek için yeni ödeme mekanizmaları geliştirme kararı aldı.

Bolton, İran’ın petrol satışlarını sağlamak amacıyla AB’nin geliştirdiği mekanizmayı reddederken, diplomatlar ise oluşturulan bu mekanizmayı, Soğuk Savaş döneminde Sovyetler Birliği tarafından kullanılan yapıya benzetti.

Bolton, “Avrupalıların ya da başkalarının yaptırımlarımızı savuşturmasına izin vermeye niyetli değiliz” derken, Trump’ın İran’a karşı yaptırımların ikinci aşamasını devreye sokacağı 5 Kasım’dan itibaren Tahran ile iş yapmaya devam edenlerin ‘korkunç sonuçlarla’ karşılaşacaklarını söyledi.

Bolton, uluslararası bankacılık işlemlerine finansal mesaj hizmeti veren Belçika merkezli SWIFT sistemine de ”Dünyanın baş terör sponsoru devletinin kaçamak şer yollarına başvurmasını kolaylaştırmasını nasıl haklı gösterebilir” diyerek sert tepki gösterdi.

Belçika merkezli SWIFT sistemi 2012 yılında İran’a yaptırım uygulamaya hazır olduğunu beyan etmişti.

Mike Pompeo: Zararlı bir adım

Mike Pompeo’da Bolton’ın sözleriyle bağlantı bir şekilde, Brüksel’in nükleer anlaşmayı kurtarmak amacıyla İran’la ticaret yapmayı sağlayacak ödeme sistemi önerdiğini söyledi.

Pompeo, İran nükleer anlaşmasına taraf ülkelerin, Tahran yönetimiyle ticareti sürdürmek için yeni bir mekanizma kurma planına, “Bu, bölgesel ve küresel barış ve güvenliğe karşı atılan en zararlı adımdır” diyerek tepki gösterdi.