Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD’den İran’a 104.7 milyon dolar para cezası | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD’li bir yargıç bugün yapılan mahkemede, 1996 yılında Suudi Arabistan’da gerçekleştirilen saldırıda 19 ABD askerinin hayatını kaybetmesi sonucu İran’ın 104.7 milyon dolar para cezası ödemesine karar verdi.

ABD’li federal bir yargıç bugün, 1996 yılının Haziran ayında Suudi Arabistan’ın Zahran kentinde mayın yüklü bir kamyon kullanılarak gerçekleştirilen ve 19 ABD askerinin hayatını kaybettiği saldırı nedeniyle, İran’ın ölen askerlerin yakınlarına 104.7 milyon dolar tazminat ödemesine hükmetti.

Yargıç Beryl Howell kararı, İran ve el-Huber Kuleleri saldırısındaki rolleri konusundaki iddialara herhangi bir savunmada bulunmayan Devrim Muhafızları Ordusu hakkında verdi.

Tazminat alabilecekler

İran’ın Birlemiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi cezaya ilişkin yorum yapmazken, Howell, patlama gerçekleştiğinde komplekste bulunan 15 askerin de saldırının neden olduğu duygusal rahatsızlık nedeniyle tazminat alabileceğini açıkladı.

Yargıç Howell ayrıca, kurbanların akrabalarından 24’ünün saldırının yakınları üzerindeki etkileri nedeniyle tazminat alabileceğini ifade etti.

Aileler karardan mutlu

Öte yandan kurbanların yakınları ise mahkemenin kararını memnuniyet verici olarak karşıladı. Ailelerin avukatlarından Paul Gaston, mahkemenin kararının aileler için ‘adaletin bir nebze de olsa yerini bulması’ anlamına geldiğini belirtti.