Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD’den İran’a ‘Hürmüz Boğazı’ yanıtı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Washington-Tahran hattında Hürmüz Boğazı gerginliği sürüyor. İran’ın petrol ihracatına ambargo uygulanması halinde Hürmüz Boğazı’nı kapatacağı tehdidine karşı ABD, askeri güç kullanmaya hazır olduğu mesajını verdi.

ABD Deniz Kuvvetleri’nden, İran’ın Hürmüz Boğazı’nı kapatma ve petrol ticaretini durdurma tehdidine karşı boğazdaki seyrüseferi ve petrol ticaretini korumakta kararlı oldukları yönünde açıklama geldi. ABD Merkez Komutanlığı Sözcüsü Bill Urban, donanmasının ticaret ve seyrüsefer özgürlüğünü korumaya hazır olduğunu belirtti. Aynı zamanda donanma kaptanı da olan Sözcü Urban, dün elektronik posta yoluyla Reuters’e yaptığı açıklamada, “Bölgedeki güvenlik ve istikrarı sağlayan ve destekleyen ABD ve müttefikleri, uluslararası hukukun izin verdiği her yerde ticaret ve seyrüsefer özgürlüğünü savunmaya hazır” ifadelerini kullandı.

İran Devrim Muhafızları: Ya herkes tarafından kullanılır ya da hiç kimse!

Cumhurbaşkanı Ruhani’nin Hürmüz Boğazı’nı kapatma tehdidine destek veren İran’da ise Devrim Muhafızları Komutanı Muhammed Ali Caferi, gerekli görülmesi halinde söz konusu tehdidin uygulanacağını belirtmişti.

Caferi, kuvvetlerinin, İran’ın Hürmüz Boğazı’nı kapatma tehdidini uygulamaya hazır olduğunun altını çizdi ve ABD’nin baskıları sebebiyle İran’ın petrol ticaretinin engellenmesi durumunda diğer ülkelerin bölgede petrol ticareti yapmasına izin verilmeyeceğini söyledi.

Tensim Haber Ajansı’nda çıkan haberlerde Komutan Caferi’nin, “Gerektiği takdirde, Cumhurbaşkanımızın söylediği bu planı uygulamayı düşünüyoruz. Hürmüz Boğazı’nı ya herkes kullanır ya da hiç kimse kullanamaz” açıklamalarını yaptığı belirtildi.

Trump’ın tartışmalı OPEC tweeti

Diğer yandan, İran Petrol Bakanlığı haber sitesi (ŞANA), İran’ın Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) Temsilcisi Hüseyin Kazım Pur Erdebili’nin “ABD Başkanı Donald Trump Twitter’daki paylaşımıyla petrol fiyatlarının yükselmesine sebep oluyor” dediğini aktardı. Trump, Twitter hesabından Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) fiyatları düşürmesi gerektiğini belirtmişti.

Petrol Bakanlığı’nın web sitesi Erdebili’nin Trump’a hitaben “Tweetleriniz, fiyatların en az 10 dolar artmasına neden oldu. Lütfen bu üslubunuzdan vazgeçin” dediği belirtildi. Erdebili ayrıca, Trump’ın bölgedeki gerginliği artırmaya çalıştığını ifade etti ve ABD’ye, bugün Viyana’da İran ile yapılacak olan toplantıda dünya güçlerine katılması çağrısında bulundu.

ABD’nin Tahran ve dünya güçleri arasındaki nükleer anlaşmadan çekilmesinin ardından anlaşmaya bağlı kalmaya devam eden 5 ülkenin dışişleri bakanları, bugün Viyana’da İranlı yetkilerle bir araya gelerek, anlaşmanın sürdürülmesinin yollarını görüşecekler.

Rusya nükleer anlaşmayı sürdürmeye kararlı

Diğer taraftan Rusya dün, nükleer anlaşmayı sürdürmeye kararlı olduğunu yineledi. Interfax haber ajansına göre, Rusya Dışişleri Bakanlığı, Moskova’nın uluslararası anlaşmayı sürdürmek için elinden gelen her şeyi yaptığını belirtti.

ABD’den İran’la ticaret yapan ülkelere tehdit

Krizlerin sonuncusu, ABD Başkanı’nın Viyana anlaşmasından çekilmesi ve İran’a yeniden yaptırım uygulamasıyla Mayıs ayında patlak vermişti. Washington daha sonra devletlerden İran’dan petrol alımını 4 Kasım’a kadar tamamen sonlandırmalarını istemişti. Devletlere İran’la anlaşma yapmama çağrısında bulunmuş ve İran ile ticaret yapan ülkelerin yaptırımlarla karşı karşıya kalacağını söylemişti.