Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD’den İran’a yaptırım açıklaması: İşbirliği ile olacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Dışişleri Bakanı Yardımcısı John Sullivan, ülkesinin İran’a yönelik yaptırım kararları ile ‘rejim değişikliğini değil, İran’ın tutumunu değiştirmeyi’ hedeflediğini söyledi.

Sullivan, Bahreyn ziyareti kapsamında Başbakan Halife bin Selman el-Halife ile bir araya geldi. Sullivan ve Selman el-Halife arasında yapılan toplantıda, Körfez İşbirliği Teşkilatı’nın birliği ile bölgedeki kalkınma ve istikrarın görüşüldüğü bildirildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın resmi Twitter hesabı üzerinden görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada, iki ülke arasında bölgesel ve uluslararası konuların yanı sıra terörle mücadele ve İran rejiminin bölgedeki kötü etkilerini engelleme noktasında işbirliğinin ele alındığı belirtildi.

‘Ortaklarımızı ikna etmeye çalışıyoruz’

Bahreny’in resmi haber ajansı BNA’nın aktardığına göre, Sullivan, “Bu yaptırımları uygulama niyetindeyiz. Müttefiklerimizi ve ortaklarımızı ikna etmeye çalışıyoruz. Dışişleri Bakanı, müttefiklerimiz ve ortaklarımızı daha fazla işbirliği yapma ve çabalarımızı desteklemeye ikna etmekte kararlıdır. Zira bunun için kendisine yardımcı olacak özel bir temsilci atamıştır” dedi.

Babu’l Mendeb Boğazı’nda güvenliği artırmanın gerekliliğine dikkat çeken Sullivan, ABD’nin, Körfez ve diğer bölgelerde ticaret ve mal taşımacılığının hareketini güvence altına almak için ortaklarıyla işbirliği konusunda kararlı olduğunu ifade etti.

ABD’li diplomat açıklamasının devamında, “Biz, Bahreyn ile birlikte, İran’dan kaynaklandığı tespit edilen ve ABD Başkanı’nın nükleer anlaşmadan çekilmesine neden olan tehditlerle mücadele etmede kararlıyız. Bahreyn’deki yetkililerle yapılan toplantılarda ele alınan konulardan biri de İran’ın bölgenin güvenliğine yönelik tehditlerini sürdürmesinde yaşadığı başarısızlık oldu” ifadesini kullandı.

ABD Başkanı’nın nükleer anlaşmadan çekilme kararına işaret eden Sullivan, “Bununla birlikte diyalog kapısı, İran rejiminin tutumunda değişiklik görene kadar açık kalmaya devam edecek” dedi.

Bahreyn’in insan ticaretiyle mücadelesi

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Sullivan ayrıca, Bahreyn’in insan ticaretiyle mücadelede gösterdiği başarıları takdirle karşıladıklarını ifade etti.

Geçtiğimi Haziran ayında ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından açıklanan raporda Bahreyn, insan ticaretiyle mücadele kategorisinde birinci sırada yer almıştı.

Sullivan ayrıca, ABD ve Bahreyn arasındaki güçlü ortaklığın bir göstergesi olarak başkent Manama’nın ev sahipliğinde Deniz Kuvvetleri Merkez Komutanlığı’nı ziyaret etti.