Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD’den, İran’ın intikam tehdidine tepki: Akılsızlıktır | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Savunma Bakanı James Mattis, Ahvaz’daki askeri geçit törenini hedef alan saldırının sorumlularından intikam almaya yönelik İran tehditlerinin kabul edilemez olduğunu açıkladı. Mattis, “Tahran’ın ABD’nin saldırıda parmağı olduğunu iddia etmesi akılsızlıktır” dedi.

James Mattis, Tahran’ın ABD’nin saldırıya karıştığını iddia etmesinin “gülünç” olduğunu söyledi. İran’ın tehdidine hiçbir önem vermediklerini ifade eden Mattis, “İran’ın ne olup bittiğini hâlâ bilmediği açık. Ayrıca, ABD’nin böyle bir saldırı olasılığına dair önceden bilgisi olmadığını belirtmek istiyorum” dedi.

Ahvaz saldırısının intikamını almak için İran’ın uluslararası taraflara yönelttiği tehditler karşısında endişe duyup duymadığının sorulması üzerine Mattis, “Hayır, endişelenmedim. Umarım daha sakin ve bilge akıllar hakim olur. Bu saldırıyı terörist bir grubun yaptığını düşünüyorum. Listenin ne kadar uzayacağını göreceğiz. Ama konuşmaya başlamadan önce ne konuşacağını bilmek daha iyi olacak” açıklamasında bulundu.

Mattis, bu açıklamaları, dün gece ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) binasında düzenlenen basın toplantısında yaptı.

Devrim Muhafızları’ndan imalı video paylaşımı

Devrim Muhafızları’nın sözcülüğünü yapan “Fars” haber ajansı, dün, Ahvaz saldırısına misilleme olarak Abu Dabi’ye roket fırlatılan bir video yayınladı. Video, geçtiğimiz yıl DAEŞ üyeleri tarafından parlamento binasına düzenlenen bir saldırı ve Deyr-i Zor’daki noktalara balistik füzelerin ateşlenmesini gösteren kesitlerle başlıyor. Video da ayrıca, Suriye’de savaşan İranlı subayların öldürüldüğü “Tayfur” Üssü’ne düzenlenen bir İsrail saldırısına karşılık olarak Golan’daki İsrail mevzilerini hedef alan füze saldırıları da yer alıyor.

Videonun üçüncü kesitinde, Devrim Muhafızları’nın geçtiğimiz ay Kürdistan bölgesindeki Köysancak iline kısa menzilli füzeler fırlattığına işaret ediliyor ve bunun Devrim Muhafızları’nın İran’ın batısındaki sınır karargâhını hedef alan saldırının karşılığı olduğu belirtiliyor.

“Çok ağır bir ceza, yolda”

Videodaki son sahnede ise, Ahvaz’daki askeri geçit törenine yapılan saldırı anları gösteriliyor ve ardından BAE’nin başkenti Abu Dabi’deki noktaları gösteren bir harita ekrana yansıyor. Çeşitli saldırıların vurgusu yapıldığı video, “Çok ağır bir ceza, yolda” sözleriyle bitiyor.

İran suçlamalara devam ediyor

İran Devrim Muhafızları komutanlarından Hüseyin Selami dün yaptığı açıklamada, “25 kişinin ölümüne yol açan saldırı, İran’ın bölgedeki nüfuzuna karşı ABD, Suudi Arabistan ve İsrail tarafından oluşturulan koalisyonun karanlık yüzünü ortaya çıkardı” dedi.

Farsça yayın yapan medya organlarında yer alan haberlerde, “Ahvaz’ın Kurtuluşu İçin Arap Mücadelesi Hareketi” sözcüsü yaptığı açıklamada, “Ahvaz Ulusal Mücadelesi, saldırıyı gerçekleştirdi” dediği ifade edildi.

22 kişi tutuklandı

İran İstihbarat Bakanlığı, saldırıyla bağlantısı olan 22 kişinin tutuklandığını açıkladı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, “Saldırıyı gerçekleştiren 5 kişiden oluşan terörist grubun evindeki silahlara, patlayıcı maddelere ve haberleşme cihazlarına el konuldu” denildi.