Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD’den İsrail’e ‘İran’a karşı askeri destek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD’nin askeri alan da dahil pek çok açıdan İsrail’e desteği sürüyor.

Tel Aviv’deki güvenlik kaynakları, ABD Başkanı Donald Trump’ın, İsrail ve ordusunu güçlendirmek için ‘İran’la olası bir savaş tehdidine’ karşı kapsamlı bir planı olduğunu doğruladı.

İsrail’e Amerikan takviyesi, silah desteğini de içeriyor

Kaynaklar, planın İsrail’in İran’ın balistik füzelerini geçmesi için savunma yeteneklerini geliştirmek üzere İsrail’deki Amerikan askeri birliklerinin sayısını artırmayı ve düzenli olarak genişletmeyi içerdiğini belirtti.

Bu arada Donald Trump, eski ABD Başkanı Barack Obama’nın İsrail’den yakıt ikmali yapan uçakları engelleme kararını feshetti. İsrail Hava Kuvvetleri’ne çok sayıda Boeing KC 46 yakıt ikmal uçakları tedarik etme kararı verdi. İsrail ordusu, uçaklarının ülkeden uzak hedeflere varmasını, daha uzun havada kalmasını ve daha esnek bir şekilde çalışmasını sağlayacak.

Stoltenberg: Saldırı olması durumunda İsrail’e yardıma istekli değiliz

Öte yandan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İran’ın olası bir saldırı gerçekleştirmesi halinde, kendilerinin İsrail’e yardım etmeye istekli olmayacağını söyledi. Ana hedefin, İran’ın Suriye’den çıkışı konusunda uluslararası bir fikir birliği sağlamak olduğunu kaydetti.

İsrail: Trump’ın kararı, NATO’ya yanıt nileliğinde

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Londra’da dün yaptığı açıklamada, Avrupa ülkelerinin, İran’ın nükleer projesi sonucunda küresel bazda karşılaşacakları tehlikeleri içeren durumu anlamadığını kaydetti. Netanyahu, bunu Avrupa liderleriyle yaptığı görüşmelerde dile getirdiğini söyledi. Hedefin, İran’ın nükleer programını askeri amaçlar için iptal etmesi olduğunu dile getiren İsrail Başbakanı’na göre, İran’ın bir askeri nükleer projeye sahip olması için ortada neden bulunmuyor. Binyamin Netanyahu, İran’ın nükleer bombardıman yapmaya çalışması halinde İsrail’in İran’ın nükleer silah elde etmemesi için elinden geleni yapacağını belirterek sözlerini noktaladı.