Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD’den Kim’i kızdıracak tatbikat | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Deniz Kuvvetleri, Kuzey Kore gerginliğin zirveye ulaştığı ve ABD Başkanı Trump’ın Çin’de bulunduğu bir zamanda, ABD Donanması’na ait üç uçak gemisinin Pasifik Okyanusu’nun batısında ortak bir tatbikat gerçekleştireceğini duyurdu.

ABD Deniz Kuvvetleri tarafından yapılan açıklamada, USS Ronald Reagan, USS Theodore Roosevelt ve USS Nimitz uçak gemilerinin uluslararası sularda önümüzdeki cumartesi gününden salı gününe kadar koordinasyon operasyonları gerçekleştirecekleri belirtildi.

ABD Pasifik Filosu Komutanı Oramiral Scott Swift, yaptığı açıklamada, bu tatbikatların, ABD’nin bölgedeki güvenlik ve istikrarın sağlanması konusundaki kararlılığının bir göstergesi olduğunu belirtti.

Oramiral Swift, üç uçak gemisinin on yıl aradan sonra ilk kez bu tatbikatta bir araya geldiğini söyledi.

“Bizi ne hafife alın ne de test etmeye kalkın!”

ABD Başkanı Donald Trump, Asya turu çerçevesinde ziyaret ettiği Güney Kore’den ayrılmadan önce yaptığı açıklamada, “Bizi ne hafife alın ne de test etmeye kalkın!” diyerek, Kuzey Kore’ye yeni bir uyarıda bulundu.

Trump’tan Pyonyang’a baskı çağrısı

Trump, Pekin’de Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’e zamanın daraldığı uyarısında bulunarak, Pyongyang rejimine baskı kurma çağrısı yaptı.

Öte yandan Pekin-Washington arasındaki ilişkiler, Çin’in Güney Çin Denizi’nde egemenliğini ilan etmesi sonrası gerilmişti.