Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD’den kıtalararası balistik füze testi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD’nin, Kuzey Kore’nin balistik füze atışı denemesinden günler sonra, kıtalararası silahsız ‘Minuteman-III’ füze denemesi yapacak.

Kaliforniya’daki Vandenberg Hava Kuvvetleri Üssü’nde gerçekleştirilen bu testler, genellikle haftalar ya da aylar önce planlanırdı. Ancak bu deneme, Kuzey Kore’nin geçen hafta gerçekleştirdiği füze denemesinin tansiyonu yükseltmesinin ardından yapılıyor.

ABD Hava Kuvvetleri Küresel Saldırı Komutanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Kıtalararası balistik füze denemesi programının etkisi, hazır olma durumu, hassas silah sistemleri ve gelişmelerinin incelenmesi için başlatılması hedefleniyor” ifadeleri yer aldı.

Kuzey Kore’nin balistik füze programını hızlıca gerçekleştirmesi uluslararası kamuoyunda endişeye sebep oldu. Kuzey Kore Lideri Kim Jong-Un bu ay iki adet kıtalararası balistik füze denemesi gerçekleştirdi. Denemelerden ilki Kuzey Kore’nin, Alaska’ya kadar ulaşabileceği ihtimalini ortaya koyarken, geçen hafta yapılan ikinci deneme uzmanlara göre ABD’nin batı sahillerine ulaşabilecek ölçüde en uzak mesafeye ulaştı.

Şu an terör tehlikesinin oluşturduğu tehdidin gündemi meşgul etmesi sebebiyle ABD kamuoyu tarafından unutulmuş gibi görünse de, soğuk savaş döneminin üzerinden geçen onlarca yıla rağmen, ABD ülkenin kırsal bölgelerinde yüzlerce ‘Minuteman-III’ füze üssü kurmaya devam ediyor.

ABD Hava Kuvvetleri önümüzdeki 20 yıl içerisinde, bu füzeleri ‘CBSD’ ya da ‘Stratejik Zemin Manevrası’ adıyla bilinen yenileriyle değiştirecek.