Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD’den, Kuzey Kore’ye ‘B-1B’ misillemesi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Hava Kuvvetleri’nden yapılan açıklamada, ABD’ye ait iki B- 1B modeli bombardıman uçağının, Kuzey Kore’nin son füze denemelerine yanıt olarak Kore yarımadası üzerinde uçuş yaptığı belirtildi.

Kuvvetler, Kuzey Kore’nin, kıtalararası balistik füze denemesi yaptığını ve Kuzey Kore lideri Kim’in “ABD toprakları menzilimizde” açıklamasından sonra, ABD Başkanı Donald Trump’ın uyarıda bulunduğunu ifade etti.

ABD Hava Kuvvetleri’ne ait bombardıman uçaklarının Guam’daki hava üssünden kalktığını ve eğitime Güney Kore ve Japonya’dan savaş uçaklarının da katıldığı bildirildi.

ABD Hava Kuvvetleri Pasifik Okyanusu Komutanı, “Kuzey Kore ısrarla bölgenin istikrarını tehdit etmeye devam etmekte. Şayet görev verilirse, hızlı ve çok güçlü bir şekilde karşılık vermeye hazırız” açıklamasında bulundu.

Kuzey Kore Haber Ajansının haberine göre, balistik füze atışını Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-Un’un bizzat  kendisinin gerçekleştirdiği vurgulandı. Bu atışın ABD’ye büyük bir uyarı olduğu, herhangi bir saldırı girişiminde ABD’nin güvende olmadığı aktarıldı.

Kuzey Kore’nin füze atışının başarılı gerçekleşmesinin ardından, Kim’in başarılı atışı yardımcılarıyla alkışlayarak kutladığı fotoğraflar yayınlandı.

Kuzey Kore’nin ana müttefiki Çin, Pyongyang’da gerçekleştirilen füze fırlatma faaliyetinin, Uluslararası güvenlik komisyonu kararları ve Uluslararası toplumun istekleri ile uyuşmadığını söyledi.

Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Çin’in gerginliğin artmaması, bölgede barış ve istikrarın ortak bir şekilde korunmasını istediği belirtildi.

Fakat Trump Twitter’dan, Çin konusunda ‘büyük hayal kırıklığı’ yaşadığını söyledi. Çünkü Çin, Kuzey Kore dönük olarak ABD ile herhangi bir adım atmadı.

“Çin hakkında büyük hayal kırıklığına uğradım”

Trump’ın Twitter’dan paylaştığı mesajda, “Çin hakkında büyük hayal kırıklığına uğradım. Eski liderlerimiz Çin’e ticaret için, yıllık yüzlerce milyar dolar harcadılar. Kuzey Kore’ye karşı bizimle birlikte hiçbir şey yapmadılar. Sadece konuştular. Bunun devam etmesine izin vermeyeceğiz. Çin bu sorunu kolayca çözebilir” sözlerine yer verdi.

Kuzey Kore Merkez Haber Ajansı, Hwasong-14 füzesinin Kuzey Kore yarımadasının doğu sahilinde bulunan sulara düşmeden önce 3 bin 724.9 kilometre yüksekliğe ulaştığını, 998 kilometre mesafe yol aldığını ve 47 dakika 12 saniye boyunca havada kaldığını bildirdi.

ABD’li uzmanlar, hesaplamalarının füzenin ABD’nin büyük ölçüde içeri kısımlarına, Denver ve Chicago’ya ulaşabileceğini söyledi.

Uzman David Wright, füze şayet geleneksel yolla atılırsa menzilinin 10 bin 400 kilometreye ulaşacağını belirtti.

Kuzey Kore, ABD’nin 1950-1953 yılları arasında gerçekleşen Kore savaşından beri azılı düşmanı. Kore Savaşında, Kuzey Kore; Çin ve Sovyetler Birliği tarafından desteklenirken; ABD, Güney Kore’yi desteklemişti.