Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD’den Kuzey Kore’ye dünya çapında ticari yaptırım | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Başkan Donald Trump’ın Twitter hesabından yaptığı açıklamaya göre, ABD, Kuzey Kore ile ticari ilişkileri olan tüm ülkelerle, ticari ilişkilerini kesmeyi düşünüyor.

Trump Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Güney Kore de -tıpkı kendilerine söylediğim gibi- Kuzey Kore ile yatıştırma amaçlı konuşmaların işe yaramayacağını, Kuzey Kore’nin tek bir şeyden anladığını görmeye başladı” ifadelerini kullandı.

Kuzey Kore pazar günü, altıncı ve şimdiye kadar ki en güçlü nükleer denemesini gerçekleştirdi. Yapılan, kıtalararası balistik füzeye monte edilebilen hidrojen bombası denemesi, Kuzey Kore ile ABD ve müttefikleri arasındaki gerilimin daha da artacağına işaret ediyor.

Kuzey Kore’nin gerçekleştirdiği bu deneme, uluslararası çapta tepkilere de sebep oldu. Çok sayıda dünya lideri denemeyi kınayarak, yeni yaptırımların uygulanması için çağrıda bulundular. ABD Başkanı Trump’ın Twitter’dan yaptığı diğer paylaşımda, “Kuzey Kore büyük bir nükleer deneme gerçekleştirdi. Açıklama ve eylemleri, bizim açımızdan düşmanca ve tehlikeli olmaya devam ediyor” ifadeleri yer aldı.

Başkan Trump, “ABD, Kuzey Kore’ye saldıracak mı?” sorusuna ise, “Göreceğiz” şeklinde cevap verdi.