Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD’den Lübnan ordusuna askeri araç yardımı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Büyükelçisi Elizabeth Richard, ülkesinin verdiği desteğe, Lübnan ordusunun güvenlik ve istikrarı sağlayan konumuna dikkat çekti. Washington’un uzun süredir terörle savaşıp ülkesinin sınırlarını muhafaza eden Lübnan ordusuna verdiği desteği vurguladı.

Beyrut Limanı’nda Lübnan ordusuna verilen askeri araçların teslimi için yapılan törende konuşan Richard, “Biz Bradley M2A2 tarzı 8 savaş aracının teslimi için burada Beyrut Limanı’nda bulunuyoruz. Bu, gelecek ay teslim edilecek olan toplam 32 Bradley aracının ilk partisidir” dedi. Önümüzdeki aylarda askerin bu yeni ve çok gelişmiş savaş sistemlerinin bakım ve kullanımı için yoğun bir eğitime tabi tutulacağına işaret etti. Lübnan ordusuna yapılan bu yardımın 100 milyon dolardan fazla tutacağına dikkat çekti. Richard, ordunun Lübnan’ı ve sınırlarını muhafaza etmesi, terörle mücadele edebilmesi için yeni teknolojik imkanlarla donatılacağını belirtti.

Richard, “Bildiğiniz gibi ABD geçtiğimiz senelerde Lübnan ordusu için çalışmalarını ve desteğini yoğunlaştırmıştır. Sadece geçen 12 ay boyunca ABD’nin verdiği savunma araçları: 40 havan topu, 50 M198 zırhlı araç, Hellfire füzeleriyle donatılmış Cessna uçağı, 55 havan sistemi, 50 otomatik el bombası-Mark 1100, 19 makineli tüfek ve ayrıca 50 kalibre 800 makineli tüfek, 4 bin M4 patlayıcı, yarım milyondan fazla mühimmat, 320 gece görüş cihazı ve ısı düzenleyici, 360 kriptolu telsiz cihazı” diye ekledi.

ABD’nin Lübnan’a desteğinin Amerikan ve Lübnan halkının ortak menfaatleri üzerine kurulduğunu vurgulayan Richard, “Bizim desteğimiz, bu ülkede istikrar ve güvenlik konusunda aynı hedefleri paylaştığımız ortak bir ilkeye dayanıyor. Lübnan halkının güvenlik ve istikrarını sağlayan Lübnan ordusunun yerini korumaya, ihtiyaç duyduğu konularda destek sağlamayı amaçlıyor. Lübnan ordusuna uzun süredir destek verdiğimiz ve bu desteğe devam edeceğimizi vurgulamak beni mutlu ediyor” diyerek sözlerini tamamladı.