Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD’den Myanmar ordusuna yaptırım kararı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD’den dün yapılan açıklamada, Arakanlı (Rohingyalı) Müslüman azınlığına karşı şiddet olayına karışan askeri birlikler ve yetkililere desteğinin azaltılması başta olmak üzere, Myanmar ordusuna yaptırım uygulanacağı belirtildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, yaptığı yazılı açıklamada, Arakan’da yaşanan gelişmelerden ABD’nin derin kaygı duyduğu, bu olaylardan aralarında resmi olmayan yetkililerin ve milislerin de olduğu kişi ve kurumların sorumlu tutulmasının ‘kaçınılmaz’ olduğu ifadeleri yer aldı.

Sözcü, mevcut Myanmar ordusuna silah satışının durdurulmasına ilaveten alınan önlemlere ilişkin bilgi verdi.

25 Ağustos’tan itibaren Myanmar ordusu liderlerinin ABD’ye girmelerine izin verip vermeme konusundaki mevcut değerlendirmelerini durdurduklarını ifade eden Nauert, buna ek olarak bu kişilere ekonomik yaptırım uygulama seçeneklerini ele aldıklarını aktardı.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, geçtiğimiz hafta Myanmar askeri liderlerini mevcut kriz nedeniyle suçlamıştı.

Birleşmiş Milletler’in (BM) pazar günü yayınlanan raporunda, ağustos ayında Arakan’da şiddetin patlak vermesinden bu yana, 600 binden fazla Arakanlı mültecinin Bangladeş’e kaçtığı bildirilmişti.

Arakan’da yaşanan şiddeti ‘etnik temizlik’ olarak tanımlayan BM, yüzlerce köyü yakan ordunun amacının Arakanlıların ülkelerine geri dönüşlerini engellemek olduğuna dikkati çekmişti. Ancak, Myanmar ordusu bu suçlamaları sürekli olarak reddediyor ve aynı zamanda bölgeye medya ve yardım kuruluşlarının erişimini de engelliyor.

Dünyanın hiçbir kesiminde vatandaşlığı olmayan en büyük grup olan Arakanlılar, Budist nüfusun yüzde 90’ını oluşturduğu Myanmar’da yabancı olarak görülüyorlar.

Ayrımcılığın en büyük kurbanı olan Arakanlılar, yetkililerin izni olmadan seyahat edemiyor ve evlenemiyorlar. İşe girmekte güçlük çekiyor, okul ve hastaneler gibi kamu hizmeti sunan kurumları da kullanamıyorlar.