Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD’den Nikaragua’ya Suriye benzetmesi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD, Nikaragua’daki huzursuzluğun bölgenin güvenliğini tehdit ettiğini ve buradaki protestoları bastırmanın Venezuela ya da Suriye’deki gibi insanların evlerini terk ederek büyük bir göç dalgası yaşanmasına neden olabileceğini belirtti.

Nikaragua Devlet Başkanı Daniel Ortega liderliğindeki solcu hükümetin sosyal güvenlik reformlarına karşı Nisan ayında başlayan protesto gösterilerinde polisle girilen çatışmalarda şuana kadar 300’den fazla gösterici ölürken, en az 2 bin kişi de yaralandı.

Hızla yayılan protesto gösterileri 2007’den bu yana devlet başkanı olan Ortega’ya karşı geniş çaplı muhalif bir harekete dönüştü.

ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Nikki Haley, BM Güvenlik Konseyi (BMGK) toplantısında yaptığı konuşmada, Nikaragua’daki durumun her geçen gün kötüye gittiğini ve bu durumun komşu devletlere yönelik bir göç dalgasına neden olabileceğini söyledi. Ülkede insan haklarının gözetilmediğine dikkati çeken Haley, “Şiddet ve istikrarsızlık ülke sınırlarına kadar yayılmış durumda” ifadelerini kullandı.

2015’ten bu yana 1.6 milyondan fazla insanın Venezuela’yı terk ettiği olayların bir benzerinin şu an Nikaragua’da yaşandığını söyleyen Haley, “Nikaragua, her geçen gün bilindik bir yola doğru ilerliyor. Bu yol Suriye’nin, Venezuela’nın izlediği yol” şeklinde konuştu.
Nikaragua hükümeti ise ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Haley’in BMGK toplantısındaki açıklamalarına karşı çıktı. Kosta Rika’nın BM temsilcisi, protesto gösterilerinin başlamasından bu yana ülkesinin Nikaragua vatandaşları tarafından yapılan iltica başvurularında ‘önemli bir artış’ yaşandığının altını çizerek, bu yılın ilk sekiz ayında toplam 12 bin 830 iltica başvurusu yapıldığını belirtti.