Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD’den Pakistan-Afganistan sınırında İHA’lı saldırı: 5 ölü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Pakistan ile Afganistan arasında bulunan dağlık bölgede ABD’ye ait olduğu düşünülen İnsansız Hava Aracı (İHA) ile saldırı düzenlendi. Bu saldırılardan birkaç gün önce Taliban örgütü kuzeybatı Pakistan’da rehin tuttuğu ABD’li Caitlan Coleman, Kanadalı eşi Joshua Boyle ve üç çocuğunu serbest bırakmıştı.

Taliban kaynakları, dün gerçekleştirilen saldırıda Taliban’a bağlı ‘Hakkani örgütünden’ en az 5 üyenin öldürüldüğünü belirtti.

Hakkani örgütü tarafından kaçırılan ABD’li Caitlan Coleman, Kanadalı eşi Joshua Boyle ve üç çocuğu geçtiğimiz hafta Pakistan ordusunun ülkenin kuzey batısındaki Afganistan sınırı yakınlarında düzenlediği operasyonla kurtarıldığı sırada ABD İHA’ları bölge yakınlarında uçuyordu.

Pakistan merkezli Hakkani örgütü, Coleman ve Boyle’u 2012 yılında Afganistan’da yürüyüş yaparken kaçırmıştı.

Sorunlu aşiret bölgelerinden, Pakistan Federal Yönetimi’nin bir parçası olan Kurram bölgesindeki üst düzey bir yetkili olan Basir Khan, dört İHA’nın sınır yakınındaki Taliban sığınaklarına altı füze attığını belirtti. Ancak sınırın hangi tarafından atıldığını söylemedi.

Taliban hareketinin bir üyesi, “Mücahitlerin (Afgan Taliban savaşçıları) kullandığı bazı çamurdan yapılmış evler vardı. İHA altı füze fırlattı. İki veya üçü söz konusu evlere isabet etti” dedi. Bölgede militanların önde gelen isimleri bulunmadığını belirtti. Fakat başka bir Taliban yetkilisinin bildirdiğine göre, saldırıda iki komutan öldürüldü.

Görgü tanıkları, İHA’ların sesini duyduklarını ve daha sonra dumanların yükseldiğini söyledi.

Kurram sakinlerinden biri, “Bu sınır üzerinde sürekli İHA’lar uçmakta fakat ilk kez dört uçak bir arada görüldü” dedi.

Şayet saldırının Pakistan’da olduğu kesinleşirse ABD Başkanı Donald Trump’ın göreve başlamasından bu yana, sınırın Pakistan tarafına düzenlenen dördüncü İHA saldırısı olacak.