Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD’den Rusya ve Kuzey Kore’yi dizginlemek için ‘nükleer başlık’ hamlesi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Beyaz Saray eski yetkililerinden biri tarafından yapılan açıklamaya göre, ABD Başkanı Donald Trump yönetimi nükleer silahların kullanımıyla ilgili kısıtlamaları hafifletmeyi ve olası tehlikelere karşı yeni bir nükleer savaş başlığı geliştirmeyi planlıyor.

ABD’nin önceki Başkanı Barack Obama’nın silahların kontrolü ve silahsızlanma danışmanı Jon Wolfsthal, İngiliz The Guardian gazetesine verdiği demeçte ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’un yeni bir nükleer stratejiye yöneldiğini belirtti. Ayrıca Trump yönetiminin Rusya’yı doğu Avrupa’daki savaş başlıklarını kullanmaması için nükleer silah kullanımı üzerindeki kısıtlamaları gevşetmeyi planladığını kaydetti. Wolfsthal, yeni stratejinin hedefinde Trident D5 füzeleri için düşük etkili nükleer savaş başlığı geliştirilmesinin olduğunu vurguladı.

Yeni askeri stratejiyle birlikte ABD’nin nükleer silaha başvurabileceği durumların alanını da genişletiyor.

Buna göre ABD, kitlesel ölümlere yol açan, kritik altyapıları ya da nükleer komutanlık ve kontrol sahalarını hedef alan nükleer olmayan saldırı durumunda da düşmanlarını nükleer silahla vurabilecek. Bu değerlendirmenin ocak ayı sonunda, Donald Trump’ın Kongre’de yapacağı yıllık konuşmasından sonra yayınlanması bekleniyor.

Wolfsthal, söz konusu taslağın iyi, ılımlı fakat güçlü bir dili olduğunu, bunun yanında Rusya veya Kuzey Kore’nin nükleer silahları kullanmaya teşebbüs etmelerinin her iki ülke için de ciddi sonuçlar doğuracağını vurguladığını belirtti.

Ancak silah kontrolünü savunanlar karardan endişeli. Bu adımın özellikle de Trump’ın dengesiz tavırları göz önüne alındığında nükleer savaş ihtimalini artırdığını savunuyorlar.

ABD’nin kasım ayında alınacak kararla 2046’ya kadar nükleer silahları modernize etmek ve korumak için yaklaşık 1,2 trilyon ABD doları tahsis etmeyi planladığı belirtiliyor. Bu, söz konusu bütçenin önceki yıla göre yüzde 20 oranında artması anlamına geliyor.