Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD’den siber güvenliğe bağımsız komutanlık | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Stratejik Kuvvetler Komutanlığına bağlı bir alt komutanlık olan Siber Güvenlik Komutanlığı, bugün itibarıyla Amerikan ordusunda ‘muharip komutanlık’ olarak bilinen bağımsız bir komutanlığa yükseltildi.

Pentagon, Mevcut Siber Güvenlik Komutanı Oramiral Mike Rogers’ın emekliye ayrılmasıyla yerine orgeneral rütbesine çıkarılan Paul M. Nakasone getirildiğini duyurdu.

ABD Savunma Bakan Yardımcısı Patrick Shenahan yaptığı açıklamada, durumun bu tür bir savaş şeklinin en üst düzey sofistike seviyeye ulaştığının kabulü anlamına geldiğini vurguladı. Siber Güvenlik Komutanlığı’nın vekil müdürü Deniz Kuvvetleri Komutanı Vincent Stewart ise “Siber görev güçlerimizi göstermeye ve ülkemizi her tehlikeden korumaya hazırız” dedi.

Aynı zamanda Beyaz Saray, Nakasone’un, dünya çapındaki siber gözetimden ve elektronik askeri ağları korsanlıktan korumakla sorumlu olan Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA) başkanlığına geçirildiğini açıkladı. Nitekim böylece NSA başkanının Siber Güvenlik Komutanlığı’nı da denetleyeceği ifade edildi.

Siber Güvenlik Komutanlığı, siber saldırıları bastırmak ve elektronik mücadele başlatmak için eğitilen askeri birimleri kapsamakta.

Öte yandan Reuters’ın aktardığına göre, Siber Güvenlik Komutanlığı, DEAŞ gibi gruplara karşı siber operasyon yürütürken, ABD liderleri de Rusya ve Çin gibi büyük güçlere karşı bir siber operasyon gerçekleştiriyor.

Bu yılın başında DEAŞ, Suriye ve Irak’ta koalisyon güçlerine karşı savaşta yaşadığı yenilgiyle Batı ülkelerine ve çıkarlarına karşı ‘siber savaş’ yürüteceğini ilan etmişti.

Bu bağlamda ABD’li bir terör uzmanı, bu sanal savaşın büyük ölçüde Batı ülkelerine zarar vereceğini ifade etti.

Terör ve terörizme karşı mücadele konusunda uzmanlaşmış SITE enstitüsü tarafından yayınlanan bir rapor, DEAŞ’ın Rakka’nın düşüşünden önce de siber saldırı planı yaptığını ortaya koydu. Raporda, ‘sanal cihat’ın savaş meydanlarındaki ‘cihattan’ daha az etkili olmadığı ifade edildi. Enstitünün direktörü Rita Katz, “DEAŞ, medya organlarını birleştirmek üzere ilk adımları attı. Koalisyon ülkeleri ve Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed’in saldırıları nedeniyle büyük aksaklıklar yaşadı. Ancak şu an en tehlikeli silah olarak sayılan propagandalarını yeniden gerçekleştirmek için büyük adımlar atıyor” dedi.

Enstitü, DEAŞ tarafından ‘We are your home (Evinizdeyiz)’ yazısıyla yayınlanan ve New York’taki Central Park’ta siyah ‘DEAŞ’ bayrağı arkasına gizlenen bir adamın fotoğrafını da yayınladı.

DEAŞ propagandalarına da değinilen raporda, “İçerik, geçmişte örgütün resmi medya ve prodüksiyon merkezi olan Rakka’nın düşüşünden bu yana önemli ölçüde değişti” ifadelerine yer verildi.