Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD’den Taliban’a diyalog çağrısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Taliban’ı Kabil hükümeti ile diyalog masasına oturmaya çağırdı.

Pompeo, Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi ile Washington’da yaptığı görüşmede, Taliban ile yapılacak herhangi bir görüşmenin, Afganistan barış sürecine önemli katkı sağlayacağını ifade etti.

Saldırılar görüşmeleri zora soktu

Diplomatik çabalar Taliban’ı Kabil hükümeti ile görüşmeye zorlamak için yoğunlaşsa da son günlerde meydana gelen saldırılar, barış umutlarını zora sokmuş durumda.

AFP’nin aktardığına göre, Pompeo’nun Pakistan hükümetinden özellikle Taliban’ın bölgedeki savaşı sona erdirmesi ve diyalog için masaya oturması konusunda destek istediği aktarıldı.

ABD, Pakistan’ın yeni hükümetinden umutlu

Washington, Pakistan’ı iki ülke arasındaki sınır boyunca saldırı düzenleyen militan grupları göz ardı etmekle suçlarken, Pompeo, İslamabad ile yaşanan gergin ilişkiler sayfasını kapatmak istiyor. Pompeo, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “ABD Pakistan’daki yeni hükümet ile çalışmak ve diyaloğu sürdürmek için sabırsızlanıyor” dedi.

Görüşmede ayrıca, her iki ülke bakanının, bölgesel sorunlarla mücadele etme ve ortak çıkarları ilerletmek için yapıcı diyaloglar sürdürme konusunda mutabık kaldığı bildirildi.