Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

AB’den Myanmar generallerine yaptırım planı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Avrupalı diplomatlara göre,  AB’nin Rohinngya Müslümanları’nın öldürülmesiyle ilişkili Myanmar generallerine yaptırım hazırlamaya başlayacağını açıkladı. AB dış politika bloğunun resmi yetkilisinden önümüzdeki bu suçlamalara karışan generallerin listesinin hazırlanmasını talep etti.

Seyahat yasağı ve mal varlıklarının dondurulmasını da kapsayan AB’nin yeni yaptırımları, Myanmar ordusuna karşı şu ana kadar alınan en sert yaptırımlar olacak.

Diplomatlar bugün AB yaptırımlarını işaret ederek, AB Dışişleri Bakanlarının AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’ye insan haklarını ihlal eden orduya yönelik yaptırımların derhal uygulanması için çağrıda bulunacağını belirtti.

Dışişleri bakanları ayrıca Mogherini ve Avrupa Dış Eylem Birimi’nden 1990’lardan bu yana Myanmar’da bloğun uygulanan silah ambargosunu güçlendirme yollarını görüşülmesini talep edecek.

Pazartesi günü AB dışişleri bakanlarının düzenleyeceği toplantıda, 12 Aralık’tan bu yana Myanmar’da Devlet Sırları Yasası’nı çiğnemekle suçlanarak gözaltında tutulan Reuters gazetecilerinin serbest bırakılmasına yönelik çağrının yinelenmesi bekleniyor.