Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

AB’den ‘siber savunma merkezi’ hamlesi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Avrupa Birliği Komisyonu Güvenlik Komiseri Julian King, Fransa’nın İç Güvenlik Genel Müdürü ile Paris’te bir araya geldi. Başta internet ortamındaki terörizmle mücadele olmak üzere bir dizi Avrupa güvenlik sorunlarını görüştü.

Brüksel’deki Avrupa Komisyonu, King’in iki gün önce Paris’e düzenlediği ziyaret sırasında katıldığı Endüstriyel Güvenlik Yüksek Komitesi’nin ikinci toplantısında, Komisyon’un Avrupa güvenlik endüstrisinin gelişimini destekleme çabalarını ve bu bağlamda destek için sunulan Avrupa bütçesini açıkladığını bildirdi.

Brüksel’deki kaynaklar, King’in özellikle terör nedeniyle sorunlara çözüm bulmayı ve terör tehlikeleri karşısında atılacak adımları hızlandırma amacıyla üye devletlerle görüşmelere başlamayı planladığını açıkladı. Kaynaklar Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada söz konusu görüşmelerin Fransa’da 130’dan fazla kişinin öldüğü 2015’in kasım ayındaki terör saldırılarının ardından Avrupalı yetkililerin ziyaretiyle başladığını belirtti.

Avrupa Komisyonu, birkaç gün önce terör ve aşırılık yanlısı içeriklerin silinmesi gereken ve kurumsal kazançlarının yüzde 4’üne kadar para cezası uygulaması uyarısında bulunulan Facebook, Twitter, Microsoft ve YouTube gibi sosyal medya platformları için yeni yasa çıkarma konusundaki kararlılığını duyurmuştu.

Komisyon, AB ülkelerinde hizmet veren sosyal ağ üzerindeki tüm platformların radikalizm ve terörizmi teşvik eden içerikleri yayınlamasını önleme amacıyla açık kontrollere tabi tutulacağını belirterek sosyal ağ üzerindeki ifade özgürlüğünün korunacağını ve sadece terör içeriklerini hedef alınacağını vurguladı. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Şehirlerimizin sokaklarında terörizm yanlısı broşür dağıtan hiçbir şirket cezadan kaçamaz. Aynı şekilde bunun internet üzerinde de gerçekleştirilmesine de izin verilemez. Terörle ilgili içeriğin internet üzerinden gönüllü çabalarla giderilmesinde ilerleme kaydettik. Fakat bu yeterli olmadı. Bizim bu içeriğin sosyal ağ platformlarına yüklenmesini önlememiz gerekiyor. Böyle bir içerik ortaya çıktığında büyük bir hasara yol açmadan en kısa sürede kaldırıldığından emin olmak gerekiyor.”

Yapılan özel araştırmalara göre son dönemde Avrupa toplumuna karşı ciddi bir tehdit oluşturan radikal içeriklerde artış görüldü. Yalnızca ocak ayında DEAŞ, propaganda amaçlı yaklaşık 700 içerik yayınladı.

Avrupa Komisyonu geçen ocak ayında, yasadışı içeriklerin internet üzerinden yayılmasındaki ilerlemeyi görüşmek üzere elektronik platform temsilcilerinin ve AB yürütme organı üyelerinin katıldığı bir toplantı düzenledi. AB Komisyonu Sözcüsü Margaritis Schinas, toplantının ardından düzenlediği basın toplantısında görüşmenin bu konuya dair alınan dersler ve kaydedilen ilerlemeler hakkında açık bir şekilde görüş alışverişinde bulunmak için iyi bir fırsat olduğunu söyledi.