Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

AB’den sığınmacıları kabul eden ülkelere mali destek teklifi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Avrupa Birliği, göçmen krizinin çözümüne yönelik yeni adımlar atıyor. AB Komisyonu son yaptığı görüşmede göçmenleri gönüllü olarak alan ülkelere vereceği mali destek ile ‘kontrollü sığınmacı merkezleri’ kurulmasını hedefliyor.

Avrupa Birliği Komisyonu salı günü düzenlenen toplantıda Akdeniz’de yardım gemileri tarafından kurtarılan sığınmacıları almaya gönüllü üye ülkelere mali destek sağlanmasını önerdi. Önerilen söz konusu mali destek, bu ülkeler tarafından kurulacak sığınmacı kabul merkezlerinin oluşturulmasına yardımcı olmak için kullanılacak. Üye ülkelerde kurulması planlanan ‘kontrollü sığınmacı merkezleri’ ile AB ülkelerine sığınma koşullarını karşılayan ve karşılayamayanların belirlenerek geri iade sürecinin hızlandırılması hedefleniyor. Öneri, geçen ay İtalya’nın yeni popülist hükümetinin denizdeki sığınmacıları kurtaran yardım gemilerinin limanlarına yanaşmasını reddetmesinin ardından yapıldı. İtalya ile haftalardır devam eden anlaşmazlığı ortadan kaldırma çabalarının bir parçası olarak sunulan öneride AB Komisyonu ayrıca ‘kontrollü sığınmacı merkezi’ kuran üye ülkelere kabul edilen her bir sığınmacı için 6 bin euro ödeme yapacak.

Kontrollü sığınmacı merkezi kurulması önerisi geçen ay gerçekleşen AB Liderler Zirvesi’nde, Kuzey Afrika gibi bölgelerden Avrupa’ya gelen sığınmacılara yönelik ‘bölgesel tahliye merkezleri’ kurulması teklifi tartışılırken ortaya atıldı. AB Komisyonu ‘bölgesel tahliye merkezleri’ ve ‘kontrollü sığınmacı merkezleri’ kavramlarına açıklık getirerek söz konusu öneriyi gönüllü olarak onaylayan üye ülkelerde kontrollü sığınmacı merkezlerinin mümkün olan en kısa süre içerisinde denenmesi gerektiğini ifade etti.

Akdeniz üzerinden Avrupa’ya göç eden sığınmacıların sayısında bu yıl düşüş yaşandı. Ancak halen gazete manşetlerinde yaşanan trajedilerle ilgili haberlerin yer alması sorunun devam ettiğini gösteriyor. İtalya, diğer AB ülkelerinin daha fazla sığınmacı alması gerektiğini söyleyerek limanlarını kurtarma gemilerine kapattı.

AB Komisyonu Göç Komiseri Dimitris Avramopoulos yaptığı açıklamada unları söyledi:

“Denizden kurtarılan insanların gemilerden limanlara çıkarılması için üye devletlerle ve üçüncü ülkelerle daha iyi işbirliği yapmaya hazırız. Fakat bu mekanizmanın hemen işlemeye başlaması için sadece şimdi değil, uzun vadede birlik olmalıyız.”

Göç devam ediyor

Birleşmiş Milletler verilerine göre yılın ilk yarısında Bosna Hersek’te 7 bin 600 yeni sığınmacı kaydedildi. Bu sayı geçen yılın aynı döneminde sadece 218 olarak kayda geçmişti. Çoğunlukla Pakistan, Suriye ve Afganistan’dan gelen yeni göçmenler Sırbistan üzerinden Bosna Hersek’e giriş yapıyor.

Çek Cumhuriyeti hükümeti dün, sığınmacıların akışını kontrol altına almak üzere sınır güvenliğini güçlendirmesine yardımcı olmak için Bosna Hersek’e bir milyon euro tutarında bir fon sağlayacağını duyurdu.

Alman Haber Ajansı’nın (DPA) haberine göre Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı ve Sosyal Demokrat Parti (CSSD) Başkanı Jan Hamacek yaptığı açıklamada, “Şu an Avrupa’ya göç konusunda Bosna Hersek’e yoğun bir akış olduğu ortada” ifadelerini kullandı. Çek Cumhuriyeti’nin Bosna Hersek’e sağlayacağı fon ile termal görüntüleme kameraları, teleskoplar ve insansız hava araçları gibi teknik ekipmanların da temin edilmesi planlanıyor.

AB Komisyonu’nun önerileri, İtalyan hükümetinin sığınmacıları kurtaran gemilerin limanlarına yanaşmasını engellemeye yönelik yeni kararından sonra geçen ay gerçekleşen AB Liderler Zirvesi’nin ardından yapıldı. Önerilerden biri, Akdeniz üzerinden yapılan geçişlerin önlenmesi amacıyla AB ülkeleri dışında sığınmacılar için ‘bölgesel tahliye merkezleri’ oluşturulmasına dayalı ‘yeni bir yaklaşım’ sunuyor. Diğer öneride AB üyesi ülkelerin, denizden kurtarılan sığınmacılara gönüllü olarak ‘kontrollü sığınmacı merkezleri’ kurmaları teklif ediliyor.