Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

AB’den Türkiye’ye fon kesintisi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Avrupa Birliği (AB), Türkiye’nin demokrasi ve insan hakları konularında, Avrupa standartlarından sapmasını gerekçe göstererek Türkiye’ye yönelik fon kesintisi uygulayacağı 2018 yılı bütçesini açıkladı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, 15 Temmuz 2016 darbe girişiminden bu yana Türkiye’deki geniş çaplı tutuklamalar sonrasında Türkiye’ye yönelik fon kesintisi talebinde bulunmuştu.

AB bakanları, Türkiye için öngörülmüş katılım öncesi fonlarda 105 milyon euro kesintisini onayladı. Türkiye’de AB standartlarına yönelme olması durumunda 70 milyon euro düzeyinde bir kaynak devreye sokulacak.

AB, bu karar ile birlikte ilk defa Türkiye’ye yönelik siyasi gerekçeli bir fon kesintisine gitmiş oluyor.

Milletvekilleri yaptıkları açıklamada, Demokrasi, hukukun üstünlüğü ve insan hakları ile ilişkili olarak bozulan durumun endişe verici olduğunu söyledi.

Türkiye’de darbe girişiminden bu yana 40 binden fazla memur ihraç edildi. Muhalif siyasetçi, akademisyen, gazeteci ve aktivistlerin yanı sıra Avrupa vatandaşları da dahil olmak üzere toplam 50 bin kişi tutuklandı.

Bunun yanı sıra Almanya hükümeti, vatandaşlarını ‘keyfi’ tutuklamaya maruz kalabilecekleri konusunda Türkiye’ye seyahat etmeye karşı uyarıda bulunmuştu.

Avrupa, 2014-2020 yılları arasında katılım öncesi finansman paketinde Türkiye’ye 4.45 milyar euro ödemek üzere sözleşmişti. Ancak şimdiye kadar sadece 360 milyon euro tahsis edildi.