Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD’li akademisyenler DEAŞ belgelerinin yayınlanmasına karşı çıkıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD’li bir gazetecinin DEAŞ’tan tehdit aldığını duyurmasından bir hafta sonra, ABD’li akademisyenler belgelerin yayınlanmasını protesto ettiler.

Protestonun sebebi ise, belgelerde yer alan birçok özel bilginin yayınlaması ile oluşturulan tehdit korkusu.

Muhalefet komisyonunda bulunan Ortadoğu uzmanı akademisyenler geçen hafta, The George Washington Üniveristesi’ne protesto mektubu gönderdi. Protestonun amacının, New York Time gazetesinin internette açık arşiv oluşturmak için DEAŞ ile anlaşma yaptığı olduğu biliniyor.

Geçtiğimiz Mayıs ayında akademik komisyon, belgeleri “gözden geçirmeden” yayınladığı için gazeteyi eleştirmişti. Komisyon gazeteye, “Belgeleri resmi yerlerinden taşımanız doğru değil. Kişisel bilgileri içeren belgelerin yayınlanması masum kişilerin tehlike altında kalmasını sağlar” dedi.

Geçen hafta, Akademik komisyon George Washington Üniversitesi’ne bir mektup gönderdi. Mektupta, belgelerin arşivlenme projesi üniversiteyi birçok konuda etkilediğini söyleyerek, en azından belgelerin akademik amaçlar için kullanımını kısıtlama çağrısında bulundular.

The George Washington Universitesi Terörle Mücadele Çalışma Merkezi, belgelerin tercüme edilmesi için gazeteyle anlaştı. Anlaşmanın sebebi ise Deaş’ın gerçekleştirdiği vahşetlerin belge ile kanıtlanmasını sağlamak. Gazete ise, belgelerin digital ortamda kopyalanmasının ardından Washington’daki Irak Büyükelçiliğine teslim edildiğini bildirdi.

Gazete tarafından yapılan açıklamada, “Ekibimiz belgeleri toplamak ve saklamak için Irak güvenlik yetkililerinden izin ve yardım aldı. Bazı belgeler ise yanmıştı” ifadeleri yer alıyor.

Ayrıca “Sivillerin güvenliğinin tehlike altında olduğuna inanırsak kimlik bilgilerini kaldıracağız” denildi.

Öte yandan Amerikalı bir gazeteci, “DEAŞ ile ilgili geçen yıl ortaya çıkan on binlerce belgelerden sonra DEAŞ’lılardan tehdit aldım. Tehditler resmiydi ve polis tarafından FBI’ya bildirildi” dedi.

Chicago Daily Heard gazetesinin haberine göre gazeteci, “New York Times gazetesinde çalışmaya başlamadan önce, özel bir ajan tarafından FBI’ya bırakılan sesli mesajla bilgilendirildim. Sesli mesaj onların ana dilindeydi. Ve bir grup aralarında konuştu” dedi.

Gazetecinin iddiasına göre sesli mesajda teröristler kendi aralarında, ‘Bu şeytanın pençesinin bizden uzak durmasına izin vermemeliyiz. Onları öldürmeli ve onlara (gazetecilere) unutamayacakları bir ders vermeliyiz” şeklinde konuştular.

Tehdit riskinin azaldığını belirten gazeteci, “Şu an kontrolü elimde tutuyormuş gibi hissediyorum. Sanırım artık hedef listesinin başında değilim” açıklamasını yaptı.

Gazetede, erkeklerin sakal uzunluğundan pantolon uzunluğuna ve kadınların davranışlarına dair DEAŞ yasalarının varlığından bahsedildi. DEAŞ’ın kuruluşundan bu yana ofislerinde kullanılan sloganlardan, kadınların nasıl davranacağına dair birçok konuda ayrıntılı bilgiler bu belgelerde yer aldı.