Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD’li bir general, Taliban saldırısında yaralandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Afganistan’daki ABD güçleri, Taliban tarafından Afgan polisine düzenlenen saldırı sırasında bir komutanın yaralandığını duyurdu. Aynı şekilde geçen perşembe günü düzenlenen saldırıda da Kandahar Valisi, polis ve istihbarat şefinin ve bir askeri komutanın öldürüldüğü belirtildi. Afganistan’daki NATO Sözcüsü Tuğgeneral Jeffrey Smiley’in perşembe günü meydana gelen saldırıda yaralandığını açıkladı. NATO’nun Afganistan’ın güneyindeki askeri danışmanlık misyonundan sorumlu komutan olan Smiley’in yaptığı açıklamada Afganistan’daki NATO güçlerinin Amerikalı komutanı General Scott Miller’ın da katıldığı üst düzey güvenlik toplantısı sırasında Kandahar valilik binasına yapılan saldırıda en az 2 ABD askerinin de yaralandığını kaydetti.

Afganistan’daki NATO kuvvetlerinin Sözcüsü Albay Knut Peters, yaptığı yazılı açıklamada, Kandahar’daki saldırıda Miller’in yara almadığını belirtti. Ancak Miller, saldırıdan bu yana medya organlarında veya herhangi bir etkinlikte görülmedi. Bu durum ise Miller’ın yaralanmış olduğuna ve bunu açıklamak istemediğine dair şüpheleri artırdı.

Taliban’a yönelik operasyonlar sürüyor

Afgan hükümeti, ülkenin doğusundaki Nangarhar’daki Hisarik kasabasına ABD uçakları tarafından başlatılan hava saldırısında Taliban’a ait bir bölge yetkilisinin öldürüldüğünü duyurdu. Afganistan Hama Press haber ajansının aktardığına göre, Nangarhar’daki yerel hükümet konseyinin Sözcüsü, geçen cumartesi günü ABD’ye ait insansız bir hava aracı tarafından düzenlenen saldırıda Taliban komutanlarından Abdul Cabbar’ın öldürüldüğünü aktardı. Hava saldırısının, Hisarik kasabasındaki Cokan bölgesinde gerçekleştirildiği, saldırıda Taliban’ın bir “gölge valisinin” ve 6 Taliban unsurunun öldürüldüğü ifade edildi. Aynı şekilde il konseyi, ABD’ye ait bir insansız hava aracının bir araca füze fırlatması sonucunda da 4 askeri aracın hasar gördüğünü belirtti.

Nangarhar’da hükümet güçleri ile DEAŞ unsurları ve Taliban güçleri arasında sık sık çatışmalar patlak veriyor. Aynı şekilde Taliban ve DEAŞ unsurları arasında da çatışmalar yaşanırken Taliban, DEAŞ unsurlarını farklı bölgeleri kontrol eden Taliban güçleriyle mücadele etmek için Afganistan ve ABD güçlerine destek vermekle suçluyor.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, Kandahar’a defnedilen Kandahar eski polis şefi General Abdul Rezzak’ın kardeşi Tadin Han’ı aynı göreve atadı. Bu adımın, Taliban ile çatışmalara da etki etmesi bekleniyor.

Taliban, Afgan güçlerini sivilleri bombalamak ve Taliban unsurlarını esir almaya çalışmakla suçluyor.

Kandahar’daki istihbarat sorumlusu Abdul Mümin, Kandahar Valisi ve Afganistan Ordu Komutanı olan Zalmay Vesa, valilik bürosunda Afganistan’daki bir ABD komutanıyla düzenlenen toplantı sonrasında Taliban tarafından düzenlenen saldırıda öldü.

Taliban ise Afganistan’daki güçlerinin üyesi olduğunu duyurduğu eylemcinin görüntülerini yayınladı. Videoda eylemcinin Kur’an-ı Kerim ezberlediği ve ülkenin güneyindeki Taliban unsurlarına karşı Abdul Rezzak liderliğinde gerçekleştirilen tasfiye operasyonları sonrasında Rezzak’a nasıl suikast düzenleneceği eğitimi verdiği görülüyor.

Afganistan İcra Kurulu Başkanı Dr. Abdullah Abdullah, General Abdul Rezzak’a suikast planının Afganistan’a karşı çalışan bir güç tarafından hazırlandığını söyledi. Diğer taraftan Belh Valisi ve Eşref Gani’ye muhalif isimlerden olan el-Cemiyye Partisi komutanı Nur Muhammed Atta, Kandahar’da Abdul Rezzak’ın öldürülmesinin ardında Afgan birimlerinin olduğunu söyleyen ilk yetkili oldu. Aynı şekilde Devlet Başkanı ve Abdullah Abdullah arasında artan Afganistan hükümetine dair anlaşmazlıklar, geçen hafta sonu gerçekleşen parlamento seçimleri öncesinde iki taraf arasında yapılan suçlamaların hız kazanmasına neden oldu.