Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD’li eski nükleer füze fırlatma subayı Trump’ın stratejisine karşı uyardı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD’li eski bir nükleer füze fırlatma subayı Bruce Blair, ABD Başkanı Donald Trump’ın nükleer silah stratejisinin ‘felaketlere neden olabilecek nükleer savaşın başlama olasılığını artırdığına’ dair uyarıda bulundu.

Princeton Üniversitesi’nde nükleer güvenlik uzmanı olan eski nükleer füze fırlatma subayı Bruce Blair, ‘Global Zero’ dergisinde yayınlanan makalesinde, ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) caydırıcılık stratejisini benimsemesi ve karadan fırlatılan füze sistemlerini saf dışı bırakması gerektiğini savundu.

Blair makalesinde, “Bir saldırıyı absorbe etme ve karşılık verme yeteneği caydırıcılık kavramının özüdür. Ancak ABD, Başkanlığın sürekliliğini sağlamak ve kişileri güçlü tutmak adına her ikisinde de başarısız oldu” ifadelerine yer verdi.

ABD’li eski subay Blair CNN’e yaptığı açıklamada, “Şu an nükleere alternatif olarak önerilen strateji, güvenilir tahminlere dayalı ABD savaş planları ve hedeflerinin, hayata geçirilmesi için ihtiyaç duyulan gücün hacmine dair detayların öncelikle kamuoyunun bilgisine sunulmasıdır” şeklinde konuştu.